AmberExpo Półmaraton Gdańsk z deszczem i wiatrem

W Gdańsku w weekend rządzili biegacze. Jako pierwsze rozegrano biegi dziecięce i młodzieżowe, następnie na starcie stanęli uczestnicy pierwszej, historycznej Nocnej Dychy. Niedziela zarezerwowana była dla biegaczy pokonujących dystans 5 kilometrów oraz uczestników biegu głównego. 5. AmberExpo Półmaraton Gdańsk wygrali Joseph Mumo z Kenii oraz Białorusinka Iryna Somava.

Przez dwa dni ponad 5 tysięcy biegaczy rywalizowało podczas 5. edycji AmberExpo Półmaraton Gdańsk. W tym roku nie dopisała jedynie pogoda, bowiem uczestnicy wszystkich biegów, na trasie zmagali się nie tylko z rywalami, czasem i samym sobą, ale także z deszczem i momentami porywistym wiatrem.

W niedzielny poranek, punktualnie o godz. 9:00 ze startu na ulicy Żaglowej na ulice Gdańska wyruszyli zawodnicy biorący udział w półmaratonie. Od początku biegu na prowadzeniu znajdował się Joseph Mumo z Kenii, którego dogonić starali się Łukasz Kujawski i Andrzej Rogiewicz. Polakom udało się zniwelować kilkusekundową stratę, na odcinku od 15 do 19 km nawet wyszli na prowadzenie, ale ostatecznie na mecie jako pierwszy zameldował się Kenijczyk. Joseph Mumo uzyskał czas 1:07:32, o osiem sekund wyprzedzając drugiego na mecie Łukasza Kujawińskiego (1:07:40). Na trzecim miejscu finiszował Andrzej Rogiewicz (1:08:08).

Mniejsze emocje były podczas rywalizacji kobiet, gdzie z ogromną przewagą zwyciężyła Iryna Somava z Białorusi. Zwyciężczyni na mecie osiągnęła wynik 1:16:25, wyprzedzając drugą zawodniczkę o ponad 5,5 minuty. Aleksandra Baranowska-Trzasko finiszowała z czasem 1:21:58 a trzecia Mariola Stasiewicz 1:22:48. Do mety 5. AmberExpo Półmaratonu Gdańsk dobiegło 3 368 zawodników.

531 zawodników ukończyło z kolei rozegrany wcześniej Bieg na Piątkę. Wśród nich triumfowali Michał Derdowski (16:19) i Magdalena Wielechowska (19:09).

Wcześniej, w nocy z soboty na niedzielę, rozegrano po raz pierwszy w historii gdańskiej imprezy Nocną Dychę. Metę biegu minęło 387 biegaczy, z których najszybsza była Anna Gosk z Białegostoku (35:04).