Cracovia Półmaraton: Rekordowe zainteresowanie biegaczy

Już ponad 10 tysięcy biegaczy zgłosiło swój udział w 5. edycji PZU Cracovia Półmaraton Królewski – poinformowali organizatorzy na dzisiejsze konferencji prasowej. W zeszłym roku bieg ukończyło 8 338 osób. Półmaraton, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w stolicy Małopolski będzie finałem Królewskiej Triady Biegowej, w skład której wchodzą jeszcze Cracovia Maraton oraz Bieg Trzech Kopców. 

Choć to dopiero piąta edycja, PZU Cracovia Półmaraton Królewski cieszy się ogromnym zainteresowaniem i już dzisiaj można powiedzieć, że pobity zostanie rekord uczestników. – Już blisko 10 400 biegaczy zgłosiło chęć startu, a wciąż jeszcze można się zapisywać. Pogodę zamówiliśmy. Zapraszamy wszystkich, bo będzie się działo. Jednocześnie przepraszam za wszystkie utrudnienia i mam nadzieję, że będzie więcej osób zadowolonych niż niezadowolonych, bo akurat nie mogą gdzieś dojechać. – powiedział Krzysztof Kowal,  dyrektor Zakładu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, organizator imprezy.

Półmaraton cieszy się ogromnym powodzeniem. Na treningach biegowych organizowanych w tym roku przez miasto pojawiło się łącznie ponad cztery tysiące osób. Niektórzy nie opuścili żadnych zajęć – dodał Grzegorz Sudoł, były olimpijczyk a dziś trener w AZS AWF Kraków.

Start zaplanowano w niedzielę, 14 października o godz. 11:00 na ul. Stanisława Lema. Trasa, na dystansie 21,097 km, będzie prowadziła wzdłuż Bulwarów Wiślanych, przez Podgórze, wokół Błoń i Rynku Głównego, a finisz zaplanowano w Tauron Arenie. Jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce będzie gościć uczestników krakowskiego półmaratonu już po raz trzeci. W tym samym miejscu finiszować będą także uczestnicy biegu na dystansie 5 kilometrów – Piątka dla Niepodległej, który ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystartuje w nim tysiąc biegaczy a ich liczba została ograniczona ze względów organizacyjnych.

Cracovia Półmaraton

Dwie ostatnie edycje PZU Cracovia Półmaraton Królewski wygrywał Kenijczyk Hilary Maiyo Kimaiyo, który w tym roku też zapowiedział swój start i ma duże szanse na skompletowanie hat-tricka. Wystartuje także mistrz Polski w biegu przełajowym Tomasz Grycko. 30 września wygrał on w Krakowie Bieg Trzech Kopców, a w ubiegłym roku w Półmaratonie Królewskim finiszował na czwartym miejscu. Wśród kobiet na starcie pojawi się m.in. czołowa Polska maratonka – Izabela Trzaskalska, która triumfowała na tej trasie w 2016 roku. Organizatorzy liczą, że rywalizacja będzie się stała na wysokim poziomie, a zwycięzcy uzyskają rekordowe czasy.

5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski jest ostatnim biegiem z tegorocznej Królewskiej Triady Biegowej, w której w skład wchodzą organizowane wcześniej, Cracovia Maraton oraz Bieg Trzech Kopców. Organizatorzy poinformowali, że szansę na ukończenie całego cyklu trzech biegów ma blisko tysiąc osób. W tym roku nagrodą za ukończenie Triady nie będzie statuetka, a specjalny ekspozytor, za pomocą którego będzie można wyeksponować medale zdobyte za ukończenie trzech biegów z cyklu Królewskiej Triady Biegowej.

 

red.

Fot. Filip Radwański