Sztafeta Górska, czyli pomysł na drużynowe bieganie w Górach Stołowych

13 kwietnia 2019 roku odbędzie się II edycja Sztafety Górskiej, która przebojem wdarła się na biegową mapę Polski w kończącym się sezonie. Zupełnie nowa, niespotykana do tej pory w Polsce, formuła zawodów w biegach górskich dodała środowisku biegowemu nieco kolorytu o czym świadczy fakt, że kolejne imprezy zaczęły nieco nawiązywać do takiej struktury zawodów. Start i meta będą usytuowane w Kudowie-Zdroju, a trasa będzie przeprowadzona po najpiękniejszych zakątkach Gór Stołowych po polskiej i czeskiej stronie. W zeszłym roku udało się organizatorom zaprosić czołowe polskie i czeskie zespoły biegowe, a gośćmi specjalnymi byli Tom Owens i Holly Page. Co nas czeka w 2019 roku?

Sztafeta Górska to przede wszystkim rywalizacja zespołowa, na której wynik składają się inywidualne czasy zawodników na danym etapie. Do pokonania jest ponad 70 km w 3-osobowej sztafecie. Co więcej odcinki nie są równe, najdłuższy będzie wynosił ponad 28 km, a najkrótszy niespełna 22 km. Zróżnicowana też jest ilość przewyższeń na poszczególnych zmianach sztafety. Start wymaga więc nie tylko przygotowania sportowego, równego zespołu, ale też taktyki. Będzie można wykorzystać predyspozycje poszczególnych zawodników w sztafecie, zresztą sami spójrzcie na poniższe szczegóły.

TRASA Sztafeta 3×20+

Etap 1 – dystans: 28,7 km (Kudowa-Zdrój – Hvezda)
Przewyższenia: +1460m/-1150m. 
Na trasie przewidziano 2 punkty odżywcze.
 Limit czasu ukończenia etapu wynosi 5 godzin od startu.

Etap 2 – dystans: 21,7 km (Hvezda – Karłów)
Przewyższenia: +1000m/-945m
. Na trasie przewidziano 1 punkt odżywczy.
 Limit czasu ukończenia etapu wynosi 9 godzin od startu pierwszego zawodnika z zespołu.

Etap 3 – dystans: 22,9 km (Karłów – Kudowa-Zdrój)
Przewyższenia: +540m/-903m. 
Na trasie przewidziano 1 punkt odżywczy.
 Limit czasu ukończenia etapu wynosi 13 godzin od startu pierwszego zawodnika z zespołu.

Po przebyciu Etapu 1 przez pierwszego zawodnika, dopiero drugi z zespołu będzie mógł ruszyć na Etap 2, itd. W klasyfikacji generalnej liczy się czas dotarcia do mety w Kudowie- Zdroju trzeciego zawodnika z zespołu. Na strefę zmian 1- Hvezda i strefę zmian 2- Karłów zawodnicy będą mogli dojechać samodzielnie lub wykupić transport organizatora podczas rejestracji.

Sztafeta Górska – Góry Stołowe

Wielkim plusem zawodów będzie na pewno trasa. Organizator zawodów Piotr Hercog przy okazji organizacji Supermaratonu Gór Stołowych udowodnił, że potrafi wytyczać trasy w najpiękniejszych częściach Gór Stołowych. Trasa będzie przebiegała przez tak wyjątkowe miejsca jak: Skansen Pstrążna, labirynt Błędne Skały, Sovi Hradek, Kovarova Rokla, labirynt Szczeliniec Wielki czy Białe Skały. Kto bywał w Górach Stołowych ten wie, że trasa jest wymagająca nie tylko ze względu na przewyższenia, ale przede wszystkim jest techniczna, z dużą ilością skał, korzeni, zakrętów, kładek. Trasa wiedzie szlakami turystycznymi, dodatkowo będzie wyznakowana taśmami organizatora. Okres rozgrywania zawodów (połowa kwietnia) może się wiązać ze zmiennymi warunkami pogodowymi, a także śniegiem czy oblodzeniem. Plusem udziału w Sztafecie na który zwracali uwagę uczestnicy pierwszej edycji jest nie tylko trasa, ale właśnie dystans, który z jednej strony daj możliwość dobrego przetarcia się i sprawdzenia formy przed pierwszą częścią sezonu biegowego, ale nie jest on na tyle obciążający, żeby uczestnicy musieli zrezygnować ze swoich innych wiosennych startów.

TRASA SOLO 73 km

Dla tych, którzy nie znajdą partnerów do Sztafety, albo po prostu zechcą zainaugurować wiosnę ultramaratonem,  jest przewidziany bieg SOLO. Do pokonania cały dystans Sztafety Górskiej czyli około 73,3 km z przewyższeniami +3000/-3000 m.
Na trasie przewidziano 5 punktów odżywczych, a limit czasu ukończenia biegu wynosi 14 godzin czyli o godzinę więcej niż przed rokiem. Warto dodać, że na trasie Sztafety 3×20+ prowadzona będzie klasyfikacja Open oraz Open Kobiet  Open Mix, (konfiguracja dowolna). Na trasie Solo prowadzona będzie klasyfikacja Open, Open Kobiet oraz klasyfikacje wiekowe kobiet i mężczyzn.

Sztafeta Górska – Góry Stołowe

Organizator przewiduje limity uczestników: 250 sztafet oraz 250 zawodników na trasie SOLO. Do udziału w Sztafecie Górskiej zostanie zaproszonych kilka topowych teamów z zagranicy. Mamy nadzieję, ponownie uda się także zaprosić polskie drużyny, a wraz z nimi innych biegaczy, którzy chcą się pościgać w takiej formule. Na starcie pojawi się także Salomon Suunto Team, który w połączeniu z kilkoma zawodnikami Salomona z innych krajów na pewno będzie chciał wystawić kilka zespołów. Możemy zdradzić, że trwają zaawansowane rozmowy, aby w Kudowie-Zdroju pojawiło się kilka gwiazd światowego biegania!

Zgłoszenia zostaną udostępnione w dniu 01.10.2018 o godzinie 9:00 na stronie www.sztafetagorska.pl

mat.pras