19. Cracovia Maraton nie dla Rosjan i Białorusinów

Organizator zaplanowanego 19. Cracovia Maratonu wykluczył Rosjan i Białorusinów z udziału w biegu maratońskim, który odbędzie się 24 kwietnia. Zawodnicy z tych krajów nie wystartują również w imprezach towarzyszących. Decyzja dotyczy amatorów i biegaczy elity. Obywatele Ukrainy mogą pobiec w Krakowie za darmo. 

W komunikacie Zarząd Infrastruktury Sportowej wyjaśnia, że wykluczenie biegaczy z Rosji i Białorusi wynika z sankcji nałożonych na te kraje przez Światową Federację Lekkiej Atletyki. Zakaz startu obejmuje 19. Cracovia Maraton oraz imprezy towarzyszące: Bieg Nocny na 10 km, Cracovia Maraton na Rolkach i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego.

Zapisani zawodnicy z Rosji i Białorusi otrzymają zwrot wniesionych opłat startowych, a organizatorzy zapowiedzieli, że nie będą przyjmowali od nich nowych zgłoszeń.  Te zasady dotyczą również pochodzących z Rosji zawodników o statusie ANA (Authorized Neutral Athlete) na rok 2022, którzy także zostali wykluczeni z zawodów organizowanych pod egidą World Athletics w dającej się przewidzieć przyszłości.

Bezpłatny start dla Ukraińców

Jednocześnie organizatorzy zapowiedzieli, że obywatele Ukrainy mogą za darmo wystartować we wszystkich imprezach w ramach 19. Cracovia Maratonu zaplanowanych na 23-24 kwietnia.

– Obywateli Ukrainy, którzy chcieliby w tym trudnym czasie wziąć udział i znaleźć odskocznię w naszych wydarzeniach – 19. Cracovia Maraton, Biegu Nocnym na 10 km, Cracovia Maraton na Rolkach i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego – zapraszamy do bezpłatnego startu – czytamy w komunikacie.

Aby skorzystać z zaproszenia biegacze z Ukrainy powinni założyć konto w systemie zapisów i skontaktować się z organizatorami pod adresem e-mail: zapisy@zis.krakow.pl.

Źródło: Zarząd Infrastruktury Sportowej