Biegun już jutro. Czy będzie Siwy Dym?

Już jutro na terenie Kolibki Adventure Park w Gdyni odbędzie się trzecia tegoroczna edycja ekstremalnego biegu przeszkodowego Biegun. Hasłem, które przyświeca jesiennej edycji imprezy jest „Siwy Dym”. Aktualnie na liście startowej znajduje się 355 biegaczy z całej Polski, prawie 60 z nich wystartuje w fali Elite. 

Start pierwszej fali uczestników zaplanowano na sobotni poranek, na godzinę 8:00. Potem co pół godziny na trasę będą wypuszczane kolejne serie zawodników. Ogólem będą cztery fale Open, jedna o godzinie 10:00 dla Decathlonu Rumia oraz jedna w ramach innowacyjnej formuły B4 (Before) dla początkujących. Będzie to bieg na 3km trasie, na której znajdą się uproszczone przeszkody z fali Open oraz konstrukcje o niskim stopniu trudności zbudowane specjalnie na potrzeby nowej formuły. W biegu B4 nie będzie prowadzony pomiar czasu, a na mecie każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal.

Imprezę zakończą  dwie fale Biegu Rodzinnego i dwie fale Elite z najlepszymi zawodnikami w składzie. Na liście startowej znajdują się przedstawiciele wielu uznanych drużyn OCR, między innymi xRunners, Husaria Race Team, Power Training, Kontener Formy, Baltic Seals, Best Beasts.

W serii Elite pobiegnie m.in. Przemysław Trapkowski z ekipy xRunners, który w przeszłości stawał już na podium Bieguna. W ubiegłym roku był trzeci w marcowej edycji imprezy. To zawodnik bardzo wytrzymały, w 2016 roku zajął trzecie miejsce w Runmageddonie Ultra odbywającym się w Beskidach na dystansie 44 kilometrów z kilkudziesięcioma przeszkodami. Poza tym na początku października zawodnik xRunners wygrał pierwszy bieg BulletRun w najtrudniejszej formule Combat na dystansie 25 kilometrów z 30 przeszkodami, z których jedna polegała na strzelaniu.

Wśród kobiet najsilniejszą zawodniczką wydaje się Aleksandra Grobelna, która pod koniec października na biegu Runaway OCR we Wrocławiu w pokonanym polu pozostawiła m.in. Małgorzatę Szarugę. Pochodząca z Wrocławia zawodniczka xRunners zdecydowała się wystartować w Gdyni kosztem udziału w Finale Ligi Runmageddonu.

Wybrałam Biegun, bo właśnie tutaj pierwszy raz ubrałam zieloną koszulkę xRunners, pierwszy raz elita i zaliczyłam pierwszą wygraną, dlatego mam do tej imprezy wielki sentyment – powiedziała nam. 

Jutrzejszy bieg tradycyjnie będzie odbywał się na pętli, a na każdym okrążeniu zawodnicy będą pokonywać przeszkody sztuczne i naturalne. Cechą, która wyróżnia gdyński Biegun od innych biegów OCR jest to, że każdy zawodnik mijając linię startu kolejnej pętli może sam zdecydować, czy schodzi z trasy osiągając biegun swoich możliwości. Chęć zakończenia biegu sygnalizuje poprzez wbicie charakterystycznej chorągiewki.

Trzy Bieguny w jeden rok

Cykl biegów Biegun jest pomyślany w taki sposób, że co roku odbywają się trzy edycje – wiosenna, wakacyjna i jesienna. – Każda edycja biegu nazywa się inaczej, aby lepiej móc je odróżnić – mówią organizatorzy biegu i dodają, że nazwa „Siwy Dym” nawiązuje do licznych ognisk, które rozpalane są listopadową porą. Niektórzy mogą powiązać ją również z intensywnymi mgłami, których w ostatnich dniach w Polsce nie brakowało.

– Siwy Dym to idealna okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności i wytrzymałość nabytą przez cały sezon treningów. Wyjątkowa i niepowtarzalna formuła biegu sprawi, że zarówno zaprawieni w boju jak i początkujący biegacze będą mieli szansę powalczyć o podium. Starannie przygotowana trasa, niebanalne przeszkody i atmosfera zdrowej rywalizacji rozgrzeją do czerwoności największego nawet „zmarźlucha”. – zachęcają organizatorzy.

Biegun to bieg przeszkodowy, który odbywa się od 2014 roku. Organizatorem imprezy jest OCR Events, która powstała pod opiekuńczymi skrzydłami Kolibki Adventure Park Gdynia – twórcy Bieguna oraz organizatora Biegu Morskiego Komandosa, I Mistrzostw Polski OCR, a także Mistrzostw Europy OCR w 2019 roku.

red