Małgorzata Pazda-Pozorska mistrzynią i rekordzistką Polski na 100 km. Piotr Stachyra obronił tytuł

W sobotę, 10 listopada na terenie AWF im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozegrano Międzynarodowy Supermaraton Stulecia, podczas którego odbyły się Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km. Tytuł mistrzowski obronił Piotr Stachyra, który na mecie zameldował się w czasie 7:09:23. Wśród pań, podobnie jak przed rokiem, zwyciężyła Małgorzata Pazda-Pozorska, która wynikiem 8:05.38 ustanowiła nowy rekord Polski w biegu na 100 km.

W Międzynarodowym Supermaratonie Stulecia zorganizowanym na terenie Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, udział wzięła rekordowa liczba 200 biegaczy. 34 zawodników i 11 zawodniczek wystartowało w odbywających się w ramach imprezy Mistrzostwach Polski w biegu na 100 km. Uczestnicy mieli do pokonania 65 okrążeń, po trasie prowadzącej terenami Akademii przy ulicy Marymonckiej. Jedna pętla liczyła 1535 m 89 cm, a na pokonanie dystansu 100 km uczestnicy mieli 12 godzin.

Na pierwszych kilometrach prowadzenie objęły Joanna Lorenc oraz rekordzistka świata w biegu 24- i 48-godzinnym Patrycja Bereznowska wśród pań, a w rywalizacji mężczyzn Dariusz Nożyński – zwycięzca tegorocznego Wings For Life World Run w Poznaniu. Jak się jednak później okazało, Nożyński nie miał w planach walki o medale MP, a chciał jedynie uczcić rocznicę odzyskania niepodległości oraz pobiec treningowo w ramach przygotowań do kolejnej edycji Wings For Life. Po pokonaniu dystansu 70 kilometrów zszedł więc z trasy biegu, a prowadzenie objął ubiegłoroczny mistrz kraju – Piotr Stachyra.

Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km

W połowie dystansu na prowadzenie w biegu kobiet wysunęła się Małgorzata Pazda-Pozorska, za którą z kilkudziesięcio sekundową stratą biegła Patrycja Bereznowska. Mistrzyni Polski z ubiegłego roku wciąż przyspieszała i powiększała przewagę nad rywalkami. W końcówce okazało się, że tempo biegu pozwala realnie myśleć o nowym rekordzie Polski. – W tym dniu biegłam na pozycję, żeby obronić tytuł mistrzyni z zeszłego roku. Kiedy już zwycięstwo było pewne dowiedziałam się, że jest szansa na pobicie rekordu Polski więc przyspieszyłam ile jeszcze mogłam – mówi nam Małgorzata Pazda-Pozorska.

Ostatecznie zawodniczka AML Słupsk zwyciężyła, zostając ponownie mistrzynią kraju oraz nową rekordzistką Polski w biegu na 100 km, bowiem czas 8:05:38 jest lepszy o ponad dwie minuty od poprzedniego rekordu Wioletty Paduszyńskiej (8:07:54) uzyskanego w Chorwacji podczas 30. Mistrzostw Świata federacji IAU na dystansie 100 kilometrów. Na drugim miejscu, zdobywając srebrny medal MP, rywalizację ukończyła Patrycja Bereznowska (8:10:31). Brązową medalistką została Joanna Lorenc (8:24:37).

Wśród panów prowadzenia do końca nie oddał Piotr Stachyra, który obronił tytuł mistrza Polski, z wynikiem 7:09:23 poprawiając rekord życiowy. Na drugim miejscu na mecie zameldował się Damian Kaczmarek (7:21:03), a na trzecim Andrzej Piotrowski (7:33:06).

W całodniowej, głównej imprezie sportowej na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości udział w pięciu zawodach, m.in. w hali i na stadionie lekkoatletycznym, udział wzięło ponad pół tysiąca osób w wieku od czterech do blisko 80 lat. Wszyscy uczestnicy wraz z Rodziną Olimpijską, medalistami mistrzostw świata i Europy w różnych dyscyplinach przebiegli z Januszem Szewińskim jedno okrążenie (400 m) w hołdzie dla Ireny Szewińskiej, która jeszcze w czerwcu deklarowała udział w Sztafecie Stulecia „Niebo-Ziemia-Woda-Ogień”.

Medaliści Mistrzostw Polski w biegu na 100 km i Międzynarodowego Supermaratonu Stulecia:

Mężczyźni:
1. Piotra Stachyra (MKS Piast Głogów) 7:09:23
2. Damian Kaczmarek (OŚ AZS Poznań) 7:21:03
3. Andrzej Piotrowski (WKS Wawel Kraków) 7:33:06

Kobiety:
1. Małgorzata Pazda-Pozorska (AML Słupsk) 8:05:38 rekord Polski
2. Patrycja Bereznowska (AZS AWF Katowice) 8:10:31
3. Joanna Lorenc (Endorfiny Wąsosz) 8:24:37

 

red.

Fot. Małgorzata Pazda-Pozorska/Facebook