V Radan Półmaraton Gliwicki za nami

V Radan Półmaraton Gliwicki oraz Gliwicka Dycha, biegi dziecięce i marsz nordic walking sprawiły, że ulice Gliwic zawładnęli biegacze w różnym wieku i różnym stopniu biegowego zaawansowania. Po raz pierwszy meta mieściła się w Gliwickiej Arenie, a w biegach udział wzięło w sumie ponad 1,5 tysiąca uczestników. W biegu głównym na dystansie półmaratonu triumfowali zawodnicy z Ukrainy, Pavlo Veretskyi oraz Valentina Kiliarska. W biegu na 10 km zwyciężyli Marcin Ciepłak i Patrycja Włodarczyk.

Biegowy weekend w Gliwicach otworzyli w sobotę najmłodsi, którzy na terenie Areny Gliwice rywalizowali na dystansach od 100 metrów do 1 500 metrów, w siedmiu kategoriach wiekowych. – Bieganie staje się coraz bardziej popularne. W organizacji biegów dla dzieci pomagają nam nauczyciele z gliwickich szkół, którzy współpracują z nami także przy innych imprezach. Dzieci są bardzo zadowolone, bo bawią się dobrze i dostają piękne medale na mecie – mówił Mirosław Bieniecki z Fundacji Bieg Rzeźnika, organizator Półmaratonu Gliwickiego.

W niedzielę na biegowe trasy wyruszyli dorośli, którzy do wyboru mieli bieg na dystansie półmaratonu, 10 km lub marsz nordic walking. Najdłuższy dystans zgromadził na starcie 848 zawodników, z których najszybciej na mecie zlokalizowanej w Arenie Gliwice zameldował się Pavlo Veretskyi. Zawodnik z Ukrainy dystans 21,097 km pokonał w czasie 1:08:00. Drugie miejsce z wynikiem 1:08:03 zajął jego rodak, Pawel Olijnyk. Podium uzupełnił finiszujący na trzecim miejscu Mateusz Mrówka, uzyskując na mecie czas 1:09:00.

Wśród pań również najlepsza okazała się zawodniczka z Ukrainy. Valentina Kiliarska osiągnęła wynik 1:25:53 i wyprzedziła Katarzynę Golbę (1:27:33) oraz Beatę Lange (1:29:14).

Półmaraton Gliwicki

Na starcie Gliwickiej Dychy stanęło 477 biegaczy, z których najszybszy okazał  się drugi zawodnik ubiegłorocznego półmaratonu Marcin Ciepłak, zwyciężając z wynikiem 33:34. Drugie miejsce zajął Dmitro Pozevilov(33:46) a trzecie Kamil Czapla(34:43). Wśród pań triumfowała Patrycja Włodarczyk, osiągając rezultat 41:15. Na drugim miejscu na mecie zameldowała się Dominika Brol(42:28), a na trzecim Elżbieta Lewicka(42:43).

W rywalizacji nordic walking na dystansie 10 km najszybszy okazał się Marian Małka (1:08:25), drugie miejsce zajął Marian Adamus (1:13:21), a trzecie Piotr Pogocki (1:14:36). Wśród pań z wynikiem 1:16:00 triumfowała Wiesława Pogorzelska, drugie miejsce zajęła Katarzyna Marondel (1:17:05), a trzecie Aleksandra Taisner(1:17:08). W gliwickim nordic walking wystartowało 85 uczestników.