29. Półmaraton PHILIPS Piła wyjątkowo tydzień później. „Nie będziemy rywalizowali z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej”

Zwykle półmaraton w Pile tradycyjnie odbywał się w pierwszą niedzielę września, ale okazuje się, że w przyszłym roku ten dzień wypada dokładnie 1 września. – To niezwykle symboliczna data związana z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej – mówi Henryk Paskal, szef Półmaratonu PHILIPS Piła. – Dlatego zdecydowaliśmy się wyjątkowo przesunąć termin naszego biegu o tydzień, tym bardziej, że jego start i meta znajduje się na Placu Zwycięstwa. Niewykluczone, że 1 września będą na nim odbywać się oficjalne rocznicowe uroczystości – dodaje.

Zgodnie z decyzją organizatorów Półmaraton w Pile odbędzie się 8 września 2019 roku. Zapisy na bieg powinny ruszyć w okolicy lutego, a do dyspozycji biegaczy zostanie oddana pula co najmniej 3,5 tysiąca miejsc. W razie dużego zainteresowania być może pakietów będzie więcej.

Henryk Paskal stara się jednak patrzeć na kwestię frekwencji ze spokojem. – Mimo, że praktycznie co roku do Piły przyjeżdża coraz więcej biegaczy, to chciałbym podkreślić, że nie gonimy za wzrostem frekwencji. Będziemy bardzo zadowoleni, jeśli w przyszłym roku na mecie pilskiego półmaratonu zamelduje się ponad 4 tysiące uczestników. Biorąc pod uwagę to, że w tym roku bieg ukończyło 3826 biegaczy uważamy, że taki scenariusz jest całkiem możliwy – ocenia Henryk Paskal.

Okazuje się, że zmiana terminu biegu może przełożyć się na większe zaangażowanie młodzieży szkolnej w imprezę. – Dotyczy to zarówno tych uczniów, którzy chcieliby wystartować w naszych biegach dziecięcych, jak i młodzieży zainteresowanej uczestnictwem w wolontariacie. Szkoły zdecydowanie są dobrym partnerem do współpracy, ale w przypadku organizacji imprezy w pierwszą niedzielę września nie ma za bardzo z kim w tych instytucjach rozmawiać, ponieważ wówczas trwają tam wakacje – wyjaśnia Henryk Paskal.

Szybka trasa znów wyłoni Mistrzów Polski

Półmaraton PHILIPS Piła to prestiżowa impreza, od 2000 roku odbywająca się pod egidą PZLA, której ranga Mistrzostw Polski w Półmaratonie co roku przyciągająca najlepszych zawodników z kraju i zagranicy. Świetna organizacja biegu i płaska, szybka trasa z atestami IAAF, AIMS i PZLA sprawiają, że zawody cieszą się dużym zainteresowaniem biegaczy.

Rekordy trasy Półmaratonu PHILIPS należą do obcokrajowców. W kategorii mężczyzn rekordzistą jest Daniel Muteti (Kenia) 01:02:11 w 2014 roku, a w kategorii kobiet Maryna Damantsevich (Białoruś) 01:12:13 w 2015 roku. W ubiegłym roku Półmaraton w Pile ukończyło 3 826 biegaczy, a tytuły mistrzowskie zdobyli Szymon Kulka (01:05:13) oraz Paulina Kaczyńska (01:14:28).

Pilski półmaraton cieszy się dużą popularnością wśród biegaczy również ze względu termin zawodów, który umożliwia doskonałe przetarcie np. przed wrześniowymi maratonami w Berlinie oraz w Warszawie. Oba biegi odbędą się 29 września 2019 roku.

Wyjątkowa kolekcja medali

Od 2006 roku uczestnicy pilskiego półmaratonu otrzymują na mecie medale z wizerunkiem czołowych polskich maratończyków zasłużonych w historii polskiej lekkiej atletyki. W minionych latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Zdzisław Bogusz (2006), Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008), Kazimierz Orzeł (2009), Edward Łęgowski (2010), Ryszard Marczak (2011), Jerzy Skarżyński (2012), Wojciech Ratkowski (2013), Zbigniew Pierzynka (2014) Wanda Panfil (2015), Jan Huruk (2016), Leszek Bebło (2017) oraz Wiesław Perszke (2018). O tym czyja sylwetka znajdzie się na medalu tegorocznej edycji dowiemy się w przyszłym roku.

fot. FotoMaraton.pl