Jak przygotować się do maratonu?

Maraton jest długodystansowym wydarzeniem biegowym z oficjalnym dystansem 42,195 kilometrów. To bieg trwający co najmniej dwie godziny. Jego dystans wywodzi się z legendy o Pheidippidesie, który według ludowych podań przebiegł około 40 kilometrów z Maratonu do Aten, aby ogłosić zwycięstwo greckiej armii nad Persją w bitwie pod Maratonem.

W dzisiejszych czasach wydaję się to być nie do pomyślenia, żeby pokonać taką odległość w celu przekazania informacji w świecie cyfryzacji, w którym informacje przekazać można w ułamku sekundy. W czasie pokonania tego dystansu można by było na przykład spróbować szczęścia obstawiając na stronie Superbet.

Maraton był jednym z pierwszych nowożytnych wydarzeń olimpijskich w 1896 roku, choć dystans został ustandaryzowany dopiero w 1921 roku. Dzisiaj udział w maratonie jest bardzo popularny, a starty odbywają się co roku w każdym z większych miast w Polsce. Każdego roku na całym świecie odbywa się wiele maratonów, a większość zawodników to sportowcy rekreacyjni. Obecnie znaczna część ludzi traktuje maraton jako pewną formę spełnienia swoich ambicji.

Zatem zastanówmy się jak poprawnie przygotować się do tego dystansu.

Przygotowując się do maratonu, biegacz musi najpierw wytrenować się na tyle, aby móc przebiec 42,195 km bez zatrzymywania się. Najlepszym sposobem na to są długie wybiegania, w których z tygodnia na tydzień zwiększa się kilometraż, aż do osiągnięcia ciągłego dystansu około 35 kilometrów. Osobom trenującym specjalnie do maratonu zaleca się, aby nie forsowały się od pierwszej sesji, ponieważ może to spowodować kontuzje i znacznie zmniejszyć szanse na ukończenie wyścigu z powodu wyczerpania w połowie drogi. Każdy bieg długodystansowy należy traktować tak, jakby był częścią prawdziwego wyścigu – zacznij od wolnego tempa i stopniowo przyspieszaj w trakcie biegu.

Najlepszym schematem treningowym jest przeplatanie długich biegów z regularnymi biegami w dni powszednie, w których mamy swoje obowiązki i nie każdy ma czas na pokonywanie większych dystansów, starając się za każdym razem przebiec trochę więcej kilometrów niż poprzednio. Dzięki takiemu treningowi biegacz będzie w stanie utrzymać swój poziom w dniu maratonu, nie mając problemów z wyczerpaniem w drugiej części wyścigu. Dobrym pomysłem jest również trenowanie w podobnych warunkach jak w dniu maratonu. Oznacza to, że jeśli wyścig odbędzie się w upale, warto przeprowadzić przynajmniej część treningu w bardzo wysokiej temperaturze. Jeśli nie masz na to czasu, upewnij się, że masz na sobie odpowiednią odzież do biegania, kiedy wychodzisz na zewnątrz.

Aby utrzymać motywację na wysokim poziomie, konieczne jest, aby od czasu do czasu zrobić kilka wyścigów krótszych niż maraton. To sprawi, że nadal będziesz postrzegał swój cel jako wielkie wyzwanie i pomoże Ci utrzymać motywację aż do dnia wyścigu. Dieta biegacza również stanowi ważną część przygotowanie. Jedz dużo węglowodanów w ciągu 10 dni poprzedzających maraton – to zapewni Ci maksymalny poziom energii w momencie przekroczenia linii mety.

Rozsądnie jest również dobrze się rozciągnąć po biegu, szczególnie rozciągając mięśnie wzdłuż wewnętrznej strony nóg. Pamiętaj, że jeśli nie przygotujesz się fizycznie, będziesz nie ukończyć maratonu z dobrym czasem.

Źródło: Ballwerk

fot. Chander R/ unsplash

artykuł sponsorowany