I Ty możesz zostać Zającem i…pomóc niepełnosprawnym

15 grudnia w Legionowie odbędzie się szósta edycja charytatywnego Biegu Zająca, którego celem jest wsparcie chorych m.in. na stwardnienie rozsiane (SM). W programie bieg główny na dystansie 10 km, bieg towarzyszący na 5 km, wyjątkowy bieg z wolontariuszem „Zającem”, a także biegowe zmagania dzieci i młodzieży. Jak informują organizatorzy w poprzednich pięciu edycjach imprezy wystartowało około 230 osób o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności.

Trasa Biegu Zająca poprowadzi malowniczą leśną trasą w Legionowie i okolicach. Uczestnicy biegu głównego będą pokonywać dwie pętle o długości około 5 km. Start i meta będą zlokalizowane przy ulicy Strużańskiej. Bieg główny wystartuje o godzinie 13:00.

– Nasza impreza to wyjątkowa okazja, aby zaangażować zdrowych biegaczy w start chorych osób. Nabywcy pakietów startowych w biegu na dystansie 5 i 10km umożliwiają bezpłatny start w odrębnym biegu z asystentem „Zającem” – tłumaczy jedna z organizatorek z Fundacji Active Life, która organizuje wydarzenie. – To bieg na dystansie 2km, w którym osoby niepełnosprawne oraz dzieci i młodzież mogą wziąć udział zupełnie za darmo. Każda osoba chora z dysfunkcjami, również na wózku inwal może zarejestrować się i z pomocą osobistego wolontariusza pokonać całą trasę. To dla tych osób niezwykle ważne osiągnięcie, które pomaga uwierzyć we własne siły. Dystans 2km chociaż wydaje się krótki jest dla wielu nich bardzo poważnym wyzwaniem – dodaje.

Start biegu niepełnosprawnych organizatorzy zaplanowali na godzinę 12:00. Chodzi o to, aby biegacze-zające mieli możliwość wzięcia udziału w biegu głównym. W programie imprezy znajduje się również Bieg z Zajączkiem dla najmłodszych (200 m) i otwarty bieg młodzieżowy na dystansie 1000m. Organizatorzy osobno będą prowadzić klasyfikację dla chłopców i dziewcząt.

Impreza jest pomyślana jako piknik rodzinny. Nie zabraknie zatem atrakcji i okazji do integracji. W planie jest m.in. ognisko i wspólne smażenie kiełbasek.

Zapisy na biegi będą prowadzone do 12 grudnia na stronie internetowej. Pakiet startowy zakupiony online kosztuje 35 złotych.

red

fot. gazetapowiatowa.pl