Chabowski przed półmaratonem w Uściu nad Łabą: “Jestem w stanie pobiec wynik w granicach 1:03”

Już jutro o godzinie 19:00 w Uściu nad Łabą wystartuje dziewiąta edycja Mattoni Ústí nad Labem Half Marathon. W tym roku bieg RunCzech oznaczony prestiżową odznaką IAAF Road Race Gold Label po raz pierwszy dołącza do cyklu EuroHeroes, którego celem jest wsparcie biegaczy europejskich.

Na dzisiejszej konferencji prasowej przed biegiem organizatorzy wskazywali Marcina Chabowskiego jako zdecydowanego faworyta sobotniego biegu.

Przypomnijmy, że będzie to dla niego trzeci tegoroczny start na dystansie półmaratonu. Poprzednie dwa zaliczył w marcu w Gdyni i w maju w Białymstoku. Najlepiej w tym sezonie spisał się w Trójmieście, gdzie uzyskał czas 1:04:13.

Aktualny rekord życiowy Chabowskiego wynosi 1:02:24. Taki wynik uzyskał w ubiegłym roku na półmaratonie w Glasgow.

Jutro biegacz z Wejherowa stanie przed szansą pobicia europejskiego rekordu półmaratonu w Uściu nad Łabą (1:04:06), który w 2016 roku ustanowił Ukrainiec Dmytro Lashyn. Jeśli ta sztuka mu się uda, otrzyma specjalną premię w wysokości 1000 euro. Nagroda za zwycięstwo w biegu to 3 tysiące euro.

– Miałem bardzo dobre przygotowania. W St. Moritz pokonałem ponad tysiąc kilometrów. Myślę, że będzie stać mnie na dobry rezultat – powiedział Marcin Chabowski. – Wiele będzie zależało od tego, jak się jutro będę czuł, ale jestem gotowy, aby pobiec wynik w granicach 1:03 – zadeklarował atak na europejski rekord imprezy.

Oprócz Chabowskiego w stawce najlepszych zawodników jest również Arkadiusz Gardzielewski (1:03:17), Włoch Ahmed El Mazoury (1:02:39) oraz Hiszpan Jaume Leiva Beato, który na tegorocznym półmaratonie w Czeskich Budziejowicach był trzeci (1:04:37).

Wśród kobiet organizatorzy z RunCzech jako faworytkę uznają Jess Piasecki. Brytyjka ma walczyć o poprawienie europejskiego rekordu imprezy – 1:10:45, który w ubiegłym roku nabiegała liderka rankingu EuroHeroes Lilia Fisikovici. Mołdawianka jest również na liście startowej sobotniego półmaratonu i na pewno łatwo nie odpuści walki o swoje czwarte kolejne zwycięstwo w cyklu.

Najmocniej kciuki trzymamy jednak z Izabelę Paszkiewicz (Trzaskalską), której rekord życiowy wynosi 1:11:33.

– Wierzymy, że sobotni bieg będzie bardzo emocjonujący od startu do samego finiszu. Będzie to godne zakończenie tegorocznego sezonu EuroHeroes – podsumował Václav Skřivánek, dyrektor biegu.

Bieg w Uściu nad Łabą wystartuje jutro o godzinie 15:00. Na liście startowej znajduje się 3,7 tysiąca biegaczy. Dodatkowe 3,3 tysiąca uczestników wcześniej zgromadzi dm family run.

mat. pras