Czy Wrocław Maraton powróci do biegowego kalendarza w 2024 roku?

We wrześniu minęły 4 lata od ostatniej edycji Wrocław Maratonu, jednego z najstarszych polskich biegów na królewskim dystansie. Wszystko wskazuje na to, że 38. odsłona imprezy nieprędko dojdzie do skutku. Jak dowiedzieliśmy się we wrocławskim Młodzieżowym Centrum Sportu, organizacja maratonu w najbliższych latach wciąż będzie zawieszona. 

We Wrocławiu bez zmian

Nie brakuje biegaczy, którzy wyczekują na powrót do biegowego kalendarza Wrocław Maratonu. W 2020 roku bieg nie odbył się z powodu pandemii COVID-19, a potem impreza została zawieszona ze względu na trudną sytuacją finansową stolicy Dolnego Śląska.  Zapytaliśmy, czy we Wrocławiu są plany przywrócenia tego biegu do życia.

– Organizacja maratonu w najbliższych latach została zawieszona. Powodem takiej decyzji jest m.in. wysoki koszt organizacji imprezy w stosunku do zainteresowania, które budzi ona wśród biegaczy. Zdecydowaliśmy skupić nasze siły na zawodach cieszących się największym zainteresowaniem, dzięki czemu koszt ich organizacji może zostać skutecznie zamortyzowany – odpowiedział nam Maciej Fedorczuk, rzecznik prasowy Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu.

Wspominając zawody o większej popularności rzecznik MCS miał na myśli WrocWalk oraz czerwcowy Nocny Wrocław Półmaraton, który uważany jest za flagową imprezę biegową miasta.

– Ich dostępność dla mieszkańców i turystów jest zdecydowanie wyższa niż maratonu, który ze względu na swoją skalę trudności dedykowany jest wąskiej grupie biegaczy – tłumaczy Fedorczuk.

fot. Depositphotos.com

Historia Wrocław Maratonu 

Wrocław Maraton to jeden z najstarszych biegów maratońskich w kraju, którego historia rozpoczęła się w maju 1983 roku. Początkowo odbywał się pod nazwą Maraton Ślężan na trasie z Sobótki do Wrocławia, a od 1993 roku biegano już tylko ulicami stolicy Dolnego Śląska pod szyldem Maraton Wrocław.

Od 2007 roku impreza należała do prestiżowego cyklu Korona Maratonów Polskich skupiającego również biegi w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Dębnie.

Szczyt popularności Wrocław Maratonu przypadł na 2017 rok, gdy do mety usytuowanej po raz pierwszy wewnątrz Stadionu Olimpijskiego dotarło ponad 4,6 tysiąca zawodników. W osiągnięciu rekordu frekwencji zapewne pomógł jubileusz 35-lecia imprezy.

Ostatnia, 37. edycja Wrocław Maratonu w 2019 roku zgromadziła prawie 3,2 tysiąca biegaczy. Zwycięzca, Cosmas Mutuku Kyeva z Kenii z wynikiem 2:13:32 ustanowił wtedy rekord trasy.

– Jako Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław, wykazujemy pełną gotowość do organizacji wszelkich imprez biegowych w przyszłości. Plany związane z odbyciem się tego typu wydarzeń w Stolicy Dolnego Śląska niestety uzależnione są od wielu trudnych do przewidzenia czynników i okoliczności – czytamy w odpowiedzi rzecznika.

red

fot. w nagłówku Depositphotos.com