ORLEN Warsaw Marathon uruchomił zapisy. Ceny już od 62 złotych

Dzisiaj wystartowały zapisy na 7. ORLEN Warsaw Marathon, który odbędzie się 14 kwietnia 2019 roku. Rejestrować można się na bieg główny oraz na towarzyszący mu bieg na dystansie 10 kilometrów. Organizatorzy określili limit uczestników w maratonie na 7 tysięcy osób, na „dychę” pobiec będzie mogło nawet 3 tysiące osób więcej. Kwietniowy maraton w stolicy tradycyjnie kusi szybkich biegaczy wysokimi nagrodami. Na zwycięzcę i zwyciężczynię biegu czeka nagroda w wysokości 60 tysięcy złotych. 

Basic, Standard czy Premium?

Podobnie jak w poprzednich latach maratończycy mają do wyboru trzy rodzaje pakietów – Basic, Standard oraz Premium. Najtańszy jest pakiet podstawowy bez koszulki, który do końca roku kosztować będzie 62 złote. Wybór opcji standardowej, w którym będzie koszulka to koszt 90 złotych, a za najbardziej rozbudowaną wersję pakietu do 31 grudnia zapłacić trzeba będzie 104 złote.

Po Nowym Roku ceny oczywiście wzrosną i to nie raz. Organizator zaplanował cztery progi cenowe, najwięcej za pakiet zapłacą biegacze, którzy na zakup zdecydują się w maratoński weekend. W Biurze Zawodów przyjdzie im wyłożyć 159 złotych za opcję Basic oraz 199 złotych za Standard. Nie będzie możliwości zakupu pakietu w wersji Premium.

Za darmo w ORLEN Warsaw Marathon pobiec będą mogli m.in. osoby powyżej 70. roku życia, osoby niepełnosprawne oraz zawodnicy posiadający aktualną II klasę sportową.

Organizator tradycyjnie uruchamiając zapisy nie zdradza zawartości pakietów, ale można założyć, że wzorem ubiegłych lat w najdroższej wersji znajdą się atrakcyjne akcesoria dla biegaczy. Nic nie wiadomo na razie na temat partnera sprzętowego maratonu, w poprzednich latach była nim firma ASICS.

Szybkich biegaczy do startu w Warszawie zachęcą na pewno wysokie nagrody. Łączna pula nagród w kategorii Open przekracza kwotę 300 tysięcy złotych, a dodatkowo nagrody finansowe czekać będą również na zwycięzców w kategoriach wiekowych. Biegacz i biegaczka, którzy zwyciężą w maratonie zainkasują po 60 tysięcy złotych, a zdobywcy drugich miejsc zarobią po 40 tysięcy złotych. Zawodnicy sklasyfikowani na 3. miejscu dostaną po 20 tysięcy złotych. W ramach ORLEN Warsaw Marathon odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie. Zwycięzca tej rywalizacji otrzyma 10 tysięcy złotych.

Limit czasu na pokonanie trasy w biegu głównym wynosi 5 godzin i 30 minut. Maratońska trasa należy do szybkich, z naszych analiz wynika, że w ostatnich 2 latach to właśnie w kwietniu w Warszawie najczęściej biegacze łamali barierę 3 godzin na królewskim dystansie.

Ubiegłoroczny ORLEN Warsaw Marathon ukończyło 4 445 zawodników, tym samym kwietniowy bieg trzeci rok z rzędu zaliczył spadek frekwencji,  a po raz drugi stracił ponad tysiąc biegaczy. W sumie impreza, która w latach 2015-2016 była największym biegiem maratońskim w Polsce, w ciągu trzech lat straciła blisko 3 tysiące finiszerów.

Basic czy Standard?

Równolegle z zapisami na maraton ruszyła również rejestracja w biegu na dystansie 10km. Tutaj biegacze mają do dyspozycji dwa rodzaje pakietów – Basic i Standard. Ten pierwszy do końca roku kosztuje 55 złotych, a drugi 83 złote. Od stycznia ceny wzrosną o kilkanaście złotych. Spóźnialscy w Biurze Zawodów będą mogli zakupić jedynie pakiet podstawowy w cenie 149 złotych.  Póki co nie wiadomo, czy sponsorem tytularnym biegu na dystansie 10km tak jak w poprzednich latach będzie OSHEE.

Zwycięzcy biegu na 10 km zarobią po 6 tysięcy złotych. Drugie miejsce warte jest 5 tysięcy złotych, a trzecie 4 tysiące złotych. Organizatorzy ustawili limit uczestników biegu na dychę na poziomie 10 tysięcy osób. W ubiegłym roku metę biegu osiągnęło 8461 zawodników. Podobnie jak w przypadku maratonu również „dycha” w ostatnich latach zaliczyła mocne spadki frekwencji. Jeszcze 3 lata temu na mecie tej imprezy zameldowało się ponad 10,5 tysiąca zawodników. Limit czas na pokonanie 10 km wynosi 1 godzinę i 40 minut.

Zapisy internetowe na maraton oraz bieg na 10km prowadzone są TUTAJ i potrwają do 31 marca 2019 roku. Po tym terminie będzie można zapisać się już tylko w dniach 11-13 kwietnia w Biurze Zawodów.

red