100 dni do 25. Volkswagen Prague Marathon. Wśród zapisanych 218 Polaków

Za równo 100 dni na ulice czeskiej stolicy wyruszy blisko 10 tysięcy uczestników 25. jubilueszowego Volkswagen Prague Marathon. Tradycyjnie znajdzie się wśród nich wielu Polaków, bo Praga to często wybierany przez nich kierunek. Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym imprezy na liście startowej praskiego maratonu znajduje się 218 biegaczy z Polski.

Praska studniówka

Praga jest stolicą maratonu, w której bardzo chętnie startują biegacze z Europy i świata. W maju ubiegłego roku na mecie organizatorzy imprezy przywitali milionowego biegacza. To wiele mówi o tym, jak dużą popularnością dzisiaj cieszy się bieganie – nie tylko w Pradze – ale także w sześciu innych miastach, w których Run Czech organizuje swoje biegi.

– 100 dni do imprezy to taki symboliczny moment, który z jednej strony pokazuje, że do imprezy pozostało wciąż grubo ponad 3 miesiące, ale z drugiej uczula, że to najwyższy czas, aby poważnie wziąść się za treningi – uważają organizatorzy Volskwagen Prague Marathon. – My ze swojej strony możemy obiecać, że pracujemy na najwyższych obrotach, aby 5 maja wszyscy biegacze mogli docenić organizacyjną perfekcję naszej imprezy potwierdzoną certyfikatem IAAF Road Race Gold Label – podkreślają.

Turystyczna, ale szybka trasa

Atutem imprezy jest piękna, turystyczna trasa, która wiedzie przez wiele charakterystycznych miejsc czeskiej stolicy. Biegacze pokonują m.in. słynny Most Karola, którym na co dzień spacerują dziesiątki tysięcy ludzi. Start i meta usytuowane są na Starym Mieście, tuż obok słynnego Zegara Astronomicznego zwanego Orlojem.

Volkswagen Prague Marathon to bieg, który może pochwalić się szybką trasą, na której w 2010 roku Kenijczyk Eliud Kiptanui uzyskał czas 2:05:39.  To najlepszy czas uzyskany na majowym maratonie w historii. Do dzisiaj żadnemu innemu biegaczowi nie udało się poprawić tego osiągnięcia, chociaż w tym roku w maju bliski tego był Amerykanin Galen Rupp, który uzyskał czas 02:06:07 bijąc swój rekord życiowy aż o ponad 3 minuty!  Wśród kobiet tytuł rekordzistki należy do Valary Aiyabei z Kenii, która w 2017 roku nabiegała wynik 2:21:57. W ubiegłorocznej edycji biegu wystartowało ponad 9,5 tysiąca uczestników.

Tegoroczna edycja praskiego maratonu zapowiada się wyjątkowo również ze względu na jubiluesz 25-lecia imprezy. Organizatorzy zapowiadają, że na biegaczy czekają niespodzianki i specjalne prezenty. Na razie nie zdecydowali się ujawnić więcej informacji na ten temat. Zachęcają do śledzenia swoich mediów społecznościowych, gdzie będą stopniowo odkrywać karty.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku

W pierwszej edycji Prague Marathon w 1995 roku bieg na królewskim dystansie ukończyło 985 osób. W czeskiej stolicy wtedy nie tylko biegano, ale dodatkowo maszerowano. Organizowane były wtedy również dwa dodatkowe biegi towarzyszące na dystansach 9,2 km oraz 4,8 km. Dzięki temu w imprezie wzięło udział aż 15 tysięcy uczestników, wśród których były również dzieci.

Od tamtej pory niewiele zmieniło się w formule imprezy. Praski maraton to nie tylko niedzielny bieg główny, ale Volkswagen Marathon Weekend. W sobotę rozpoczyna się od Family Run oraz Walk With Dog, a w niedziele główny punkt programu, czyli bieg na królewskim dystansie.


W 2018 roku wszystkie imprezy RunCzech ukończyło 89 189 biegaczy. Wśród nich znajdowało się 842 Polaków, czyli prawie 400 więcej niż w 2017 roku. Przyczyną rosnącego zainteresowania Polaków bieganiem za południową granicą jest głównie bliskie położenie miast, w których odbywają się biegi. Jak powiedział w rozmowie z portalem biegowe.pl Carlbo Capalbo innym powodem popularności czeskich imprez wśród polskich biegaczy jest to, że jako organizatorzy “nie dzielą uczestników na Elitę i resztę, która „tylko” chce dotrzeć do mety”. 

Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym na wszystkie biegi RunCzech w 2019 roku dotychczas zarejestrowało się 740 Polaków. Na kwietniowy półmaraton i majowy maraton zapisało się dokładnie po 218 biegaczy z naszego kraju.

Rejestracja na 25. Volkswagen Prague Marathon i pozostałe biegi RunCzech Running League już trwa na stronie www.runczech.com

red

fot. RunCzech