Bieg Europejski w Gnieźnie z oficjalnym patronatem Ambasady Hiszpanii

Ambasada Hiszpanii w Polsce objęła honorowym patronatem XVII Bieg Europejski w Gnieźnie, który zostanie rozegrany na dystansie 10 km. Impreza zaplanowana na 6 kwietnia odbędzie się w hiszpańskim klimacie i będzie okazją m.in. do świętowania 100-lecia ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i państwem położonym na Półwyspie Iberyjskim.

Teraz Hiszpania!

Począwszy od 2015 roku każda edycja Biegu Europejskiego w Gnieźnie nawiązuje do jednego z państw Unii Europejskiej. Tematem przewodnim imprezy były już Niemcy, Dania i Włochy, a ubiegłoroczny bieg na dystansie 10 kilometrów rozgrywany był pod hasłem „Teraz Francja!”. 6 kwietnia na ulice pierwszej stolicy Polski wyruszą biegacze ubrani w koszulki, na których znajdzie się grafika nawiązująca do Hiszpanii.

Patronat Ambasady Hiszpanii to jeszcze jeden dowód przyjaźni, która łączy Hiszpanów i Polaków oraz nasze oba kraje. Obecny, 2019 rok będzie dla nas wspaniałą okazją, aby docenić i jeszcze bardziej zacieśnić łączące nas więzi w związku z setną rocznicą przywrócenia stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. W tym właśnie celu weźmiemy udział w biegu w Gnieźnie – powiedział Francisco Javier Sanabria Vaderrama, Ambasador Hiszpanii w Polsce.

– Bardzo cieszymy się, że Ambasada Hiszpanii w Polsce objęła naszą imprezę honorowym patronatem. Skorzysta na tym bez wątpienia prestiż biegu, poza tym liczymy, że na bieg zwrócą uwagę mieszkający w naszym kraju Hiszpanie. Wszystkich zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Obiecujemy, że w tym roku na ulicach Gniezna czekać będzie na nich prawdziwa hiszpańska fiesta – zapowiada Andrzej Krzyścin, dyrektor XVII Biegu Europejskiego w Gnieźnie. – Formuła naszego biegu, podczas którego co roku poznajemy historię i tradycję kolejnych krajów Unii Europejskiej jest unikalna. Gniezno jako kolebka polskiej państwowości jest wspaniałym miejscem, aby promować ideę europejskiej integracji – podkreślił szef biegu.

Szybka trasa i dobra organizacja

Trasa Biegu Europejskiego w całości prowadzi ulicami Gniezna i składa się z dwóch pętli. Start i meta zawodów zlokalizowana jest na gnieźnieńskim rynku. Atest PZLA i płaski profil powinny zachęcić do startu w imprezie biegaczy, którzy chcą powalczyć o nowy rekord życiowy na dystansie 10 km. Jak co roku bieg zgromadzi czołowych polskich biegaczy, którzy lubią biegać w Gnieźnie.

Bieg jest profesjonalnie zaplanowany i przygotowany. Co roku na starcie zbiera się mocna stawka zawodników z kraju i zagranicy. Taka grupa to duży potencjał. Poza tym szybkiemu bieganiu w Gnieźnie sprzyja w miarę niska temperatura, rozgrywanie biegu późnym popołudniem oraz szybka i płaska trasa – mówi Arkadiusz Gardzielewski, czołowy polski maratończyk, który Bieg Europejski wygrywał dwa razy – w 2011 i 2015 roku.

W Gnieźnie doskonale odnajdą się również debiutanci, na wszystkich czekać będzie mnóstwo wspaniale dopingujących i wspierających mieszkańców miasta – uzupełnia Andrzej Krzyścin.

Bieg Europejski

Rekord trasy wynosi 28:26 i został ustanowiony podczas inauguracyjnej edycji w 2003 roku przez Kenijczyka Simona Kasimilli. Kobiecy rekord trasy dzierży Izabela Trzaskalska, która w 2017 roku na mecie uzyskała wynik 33:21, poprawiając o 3 sekundy wieloletni rekord należący do Małgorzaty Sobańskiej.

Na liście startowej już ponad 500 zawodników

Na stronie www.biegeuropejski.pl trwają zapisy. Aktualnie na liście startowej znajduje się prawie ponad 500 opłaconych uczestników, dlatego koszt pakietu startowego wynosi 65 złotych. Rezerwujący miejsca zapłacą o 10 złotych więcej, gdy liczba zawodników na liście przekroczy tysiąc.

Limit osób, które mogą wystartować w biegu organizator określił na 1,5 tysiąca. W ubiegłym roku do mety gnieźnieńskiego biegu dotarło 1540 zawodników.

Organizatorem XVII Biegu Europejskiego jest Klub Sportowy „Altom” Gniezno przy wsparciu Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Sponsorami strategicznymi imprezy są firmy Altom i VELUX.

 

mat pras.