Gorce Ultra-Trail po raz pierwszy w zimę

Pierwsza edycja zimowej wersji Gorce Ultra-Trail odbędzie się w sobotę, 2 marca. Pod koniec zimy, ale śniegu w górach na pewno nie zabraknie, szczególnie w tym roku, kiedy w Gorcach notowane są rekordowe opady białego puchu – zapewniają organizatorzy z Fundacji Run Vegan.

Organizatorzy wielokrotnie podkreślali, że GUT to bardzo piękny bieg: widowiskowe trasy, niesamowite widoki, przyjaźni górale. W zimie to piękno będzie jednak innego rodzaju.

Już samo poruszanie się w śniegu po pas jest niecodziennym przeżyciem, wymaga też innej nieco techniki, ale daje w zamian niesamowitą przyjemność. Szczególnie na zbiegach, bo kamienie przestają istnieć, ryzyko urazów w czasie upadku minimalne, a więc prędkości zawodników mogą być większe. Są też duże szanse na inną atrakcję Gorców – piękne widoki. Przejrzyste zimowe powietrze szczególnie temu sprzyja.

Trasę Winter GUT 2019 o długości 23km wyznaczono specjalnie z myślą o tych dwóch elementach –  pięknych widokach i dostatku śniegu.

– Na początek jednak będzie niezwykła niespodzianka – ekstremalnie stromy podbieg na Studzionki – trasa letniego Verticala na rozgrzewkę – 250 m przewyższenia na odcinku niewiele dłuższym niż kilometr! Dalej zdecydowanie łagodniej, głównym grzbietem na Lubań i powrót prawie tą samą drogą na Studzionki. Żeby śniegu nie zabrakło, prawie cała trasa przebiega na wysokości ponad 1000 m. n.p.m. Żeby nacieszyć oczy – z wielu miejsc będzie widać Tatry na horyzoncie. Oprócz tego oczywiście całą resztę Gorców, Pieniny, Beskid Sądecki i Wyspowy, bo jak wiadomo Lubań już od XIX wieku słynie z najpiękniejszych widoków w całych Beskidach – informuje Biuro Prasowe Gorce Ultra Trail.

Metę i bazę zawodów ulokowano na Studzionkach, jednym z najwyżej położonych przysiółków w Polsce, gdzie dostęp zimą jest mocno utrudniony, ale za to cisza i spokój – gwarantowane. Na zakończenie przewidziano ognisko, posiłki regeneracyjne i napoje rozgrzewające.

Pakiet startowy na zimową edycję GUT kosztuje 120 złotych, a zapisy trwają na tej stronie.

mat pras.