KS Podlasie Białystok powalczy w Klubowym Pucharze Europy w przełajach. Katarzyna Jankowska broni tytułu

Portugalska miejscowość Albufeira będzie w najbliższą niedzielę areną 56. Klubowych Mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych. W imprezie udział wezmą zawodniczki KS Podlasia Białystok, z ubiegłoroczną triumfatorką w biegu indywidualnym Katarzyną Jankowską na czele. Przed rokiem w klasyfikacji drużynowej Polski zajęły czwarte miejsce, a poprawę tego wyniku ma zagwarantować wzmocnienie składu w osobach Aleksandry Brzezińskiej i Anny Gosk. Głównymi rywalkami Polek będą obrończynie tytułu z portugalskiego Sportingu Lizbona oraz kluby z Turcji, Belgii i Hiszpanii.

Podobnie jak przed rokiem, Klubowy Puchar Europy w Biegach Przełajowych odbędzie się w Portugalii. Tym razem jednak gospodarzem imprezy będzie położona nad Oceanem Atlantyckim miejscowość Albufeira, gdzie w 2010 roku odbyły się ME w przełajach. Albufeira była także organizatorem Klubowego Pucharu Europy w latach 2008, 2014 oraz 2017.

Podczas zawodów odbędzie się rywalizacja wśród mężczyzn (seniorzy i U20) oraz kobiet (seniorki i U20). To właśnie bieg seniorek będzie najbardziej interesował polskich kibiców, bowiem wśród 16 drużyn z całej Europy na starcie staną także zawodniczki KS Podlasie Białystok. Polki będą rywalizować na dystansie 6 090 metrów, a celem jest poprawa ubiegłorocznego wyniku w klasyfikacji drużynowej, gdzie zawodniczki z Podlasia zajęły 4 miejsce.

Przed rokiem duży sukces odniosła Katarzyna Jankowska (do niedawna Rutkowska), która po świetnym finiszu zdołała wyprzedzić faworyzowaną przedstawicielkę gospodarzy Jessicę Augusto i odniosła indywidualne zwycięstwo. Portugalka z pewnością będzie chciała się zrewanżować za ubiegłoroczną porażkę. Augusto jest liderką drużyny Sportingu Lizbona, która rok temu zdominowała bieg, zajmując aż pięć miejsc w pierwszej dwunastce i wygrywając klasyfikację drużynową. Portugalki do Albufeiry powracają w niezmienionym składzie.

Zmiany za to nastąpiły w drużynie Podlasia Białystok. Do Katarzyny Jankowskiej, Pauliny Mikiewicz-Łapińskiej i Pauli Kopciewskiej dołączyły złota i srebrna medalistka MP w przełajach, Anna Gosk oraz Aleksandra Brzezińska. Obie zawodniczki to także uczestniczki tegorocznych ME w Tilburgu.

Katarzyna Jankowska i Anna Gosk błysnęły wysoką formą w ubiegłym tygodniu, pomiędzy sobą rozstrzygając sprawę zwycięstwa w belgijskim Hannut, gdzie rozegrano bieg przełajowy z cyklu European Athletics Cross Country Permit Races. Ostatecznie zwyciężyła Gosk przed Jankowską, a wysokie ósme miejsce zajęła Aleksandra Brzezińska. To dobrze wróży przed niedzielną rywalizacją w Albufeirze. Najgroźniejszymi rywalkami Polek będą z pewnością zawodniczki gospodarzy oraz reprezentantki Hiszpanii i Turcji, która w swoim składzie ma zawodników pochodzących z Kenii, m.in. Daisy Jeptoo Kimeli.

Bieg kobiet rozpocznie się w niedzielę, 3 lutego o godzinie 12:25 (czasu polskiego) a bezpośrednią relację z zawodów będzie można obejrzeć za pośrednictwem serwisu YouTube:

W rywalizacji mężczyzn nie zobaczymy Polaków. W ubiegłym roku na trasie w portugalskiej Mirze oglądaliśmy zawodników klubu Prefbet Śniadowo Łomża. Rywalizacja toczyła się na dystansie 10,3 km, a najszybszym z Polaków był Emil Dobrowolski, który z czasem 31:40 zajął 33. miejsce. Jako 50. do mety dotarł Przemysław Dąbrowski, Mateusz Demczyszak był 71. a Jakub Nowak dobiegł jako 108 na 115 startujących. Polacy zajęli 14. miejsce na 22 sklasyfikowane zespoły.

Podobnie jak w rywalizacji kobiet najlepszy był Sporting Lizbona – wygrał Kenijczyk Davis Kiplangat reprezentujący barwy tego klubu. Kenijczyk jest głównym faworytem do zwycięstwa także podczas tegorocznych zawodów.

 

GD