Biegacze obierają kurs na Gdynia Półmaraton. Czy padnie rekord frekwencji?

Choć Gdynia Półmaraton wystartuje dopiero za pięć tygodni, już dziś wiele wskazuje na to, że będzie to rekordowa pod względem frekwencji edycja. Impreza, która będzie próbą generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w półmaratonie, przyciągnęła na listy startowe już prawie 6 300 uczestników. Będą oni mieli okazję jako pierwsi pobiec trasą, na której za rok rywalizować będą najlepsi biegacze na świecie i finiszować na spektakularnej mecie zlokalizowanej na plaży miejskiej w Gdyni. Niedawno poznaliśmy oficjalną koszulkę półmaratonu, teraz organizatorzy pokazali medal, który po przekroczeniu linii mety zawiśnie na szyjach biegaczy. 

Gdynia Półmaraton, choć to impreza bardzo młoda, bo pierwsza jej edycja odbyła się w 2016 roku to bardzo szybko zdobyła uznanie biegaczy i renomę jednego z największych polskich półmaratonów. Już podczas inauguracyjnej odsłony w gdyńskiej połówce udział wzięło ponad 4 tysiące uczestników i z każdym kolejnym rokiem na mecie melduje się ich coraz więcej. W ubiegłym roku organizatorzy odnotowali 5 898 finiszerów, co oznacza, że Gdynia Półmaraton był szóstym największym biegiem na tym dystansie w Polsce. W tym roku, choć do startu biegu pozostało jeszcze ponad pięć tygodni, na liście startowej znajduje się już prawie 6 300 osób.

Gdynia Półmaraton na salonach

W parze z dynamicznie rosnącą frekwencją idzie również wysoki poziom organizacyjny imprezy. Starania organizatorów zostały docenione przez Polskie Stowarzyszenie Biegów Ulicznych, które już drugą edycję gdyńskiego biegu włączyły w skład Korony Polskich Półmaratonów. Impreza zdobyła uznanie także za granicą. Gdynia Półmaraton może pochwalić się pięcioma gwiazdkami Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej, a prestiż biegu potwierdza m.in. certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który przyznawany jest imprezom o wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym.

Organizacja zaledwie trzech edycji biegu wystarczyła, by Gdynia Półmaraton znalazł się na światowych salonach. W ubiegłym roku Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) podczas posiedzenia w Monako podjęła decyzję, że to właśnie gdyńska impreza będzie w marcu 2020 roku gospodarzem mistrzostw świata w półmaratonie. Kandydaturę miasta z morza i marzeń wspierała sama Paula Radcliffe, rekordzistka świata w maratonie kobiet.

Gdynia Półmaraton

Mistrzowska trasa i meta

Zanim jednak w 2020 roku ulicami Gdyni pobiegnie absolutna światowa czołówka biegaczy, klimat towarzyszący czempionatowi globu poczuć będą mogli uczestnicy tegorocznej edycji półmaratonu, który dla organizatorów będzie próbą generalną przed przyszłoroczną rywalizacją o tytuł mistrza świata. Ci wszyscy, którzy zdecydują się 17 marca stanąć na starcie gdyńskiej „połówki” pobiegną nową trasą, wytyczoną specjalnie dla najlepszych z najlepszych. Będą mogli także doświadczyć wielkich emocji na finiszu, bowiem spektakularna meta i trybuny dla około 3 tysięcy widzów zlokalizowane będą na plaży miejskiej. Uczestnicy ostatnie 100 metrów przebiegną więc po pięknym, turkusowym dywanie przy akompaniamencie muzyki i głośnym dopingu kibiców.

Gdynia Półmaraton

Gdynia Półmaraton to nie tylko bieg na dystansie 21,097 km, ale także imprezy towarzyszące. Wśród nich – sztafeta półmaratońska i biegi dla dzieci, które odbędą się w sobotę 16 marca, w przeddzień startów dorosłych, na Bulwarze Nadmorskim. W biegach dziecięcych i młodzieżowych mogą  wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 3-17 lat. W zależności od kategorii wiekowej, uczestnicy zawodów będą startować na dystansach od 250 do 2000 metrów. Co więcej, uczestnicy każdego z biegów będą finiszować na głównej mecie, zbudowanej na potrzeby półmaratonu.

Pakiety do wyboru, do koloru

Zapisy na oba te wydarzenia prowadzone są równolegle z główną rejestracją. Zapisując się na Gdynia Półmaraton zawodnicy mają możliwość wyboru dwóch opcji pakietu startowego: pakiet podstawowy z oficjalnym gadżetem zawodów, lub pakiet rozszerzony z gadżetem i pamiątkową koszulką.

W tym roku oficjalnym gadżetem jest praktyczny morski komin, który sprawdzi się w czasie treningów jako doskonała ochrona szyi, czapka, opaska, ochrona twarzy, opaska na rękę i jeszcze w wielu innych opcjach. Na kominie znajdują się morskie motywy takie jak statki, koło sterowe czy kotwica. Gadżet czeka w pakietach na zawodników indywidualnych i sztafetowych, niezależnie od tego czy wybrali pakiet rozszerzony (z koszulką techniczną) czy podstawowy.

Gdynia Półmaraton 2019

Chętni mogą dodatkowo swój pakiet rozszerzyć o techniczną koszulkę firmy Saucony. Koszulkę finiszera mogą zamówić zarówno osoby z już opłaconym pakietem startowym, jak i te dokonujące rejestracji właśnie teraz, wybierając pakiet rozszerzony.

Gdynia Półmaraton 2019

Wiemy również, jak będzie wyglądał medal tegorocznego Gdynia Półmaratonu. Każdy zawodnik, który 17 marca przekroczy linię mety na plaży otrzyma medal… obrotowy.

Gdynia Półmaraton

Zapisy na Gdynia Półmaraton, zarówno na starty indywidualne i sztafetowe, jak i biegi dziecięce oraz młodzieżowe, prowadzone są w serwisie SlotMarket.pl. Na uczestników oprócz biegów czekają także seminaria, strefa kobiet oraz Fit Living Expo.

Więcej informacji na stronie www.gdyniapolmaraton.pl

 

red