Czy już czas na maraton? Czyli jak przygotować się do debiutu

Decydując się na debiut w maratonie wykazujesz się sporą odwagą. Tym większą im mniejsze jest Twoje doświadczenie związane z bieganiem. Jeśli teraz nie przyznajesz mi racji to i tak najprawdopodobniej zmienisz zdanie na mecie.

Kiedy po swoim debiucie w maratonie natrafiłem na cytat znanego czeskiego biegacza Emila Zatopka: ,,Jeśli chcesz biegać – przebiegnij kilometr. Jeśli chcesz zmienić swoje życie – przebiegnij maraton”, tylko się uśmiechnąłem. Nie określiłbym tego lepiej!

Przebiegnięcie maratonu jest ogromnym wyzwaniem nawet dla doświadczonego maratończyka. W związku z tym zanim zdecydujesz się na swój debiut przygotuj się odpowiednio. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem zbiór najważniejszych rad oraz wskazówek.

Zdrowie to podstawa!

Przed pierwszym maratonem warto sprawdzić swój ogólny stan zdrowia u lekarza sportowego. Zbadać krew oraz przeprowadzić badanie USG serca. Nawet jeśli biegałeś do tej pory i nic szczególnego się nie działo.

Zaplanuj swój debiut

Wypływasz na nieznane wody, dlatego przemyśl, gdzie i kiedy chcesz debiutować. Przede wszystkim unikaj gorących, letnich maratonów. Słońce i wysokie temperatury są fajne, ale niekoniecznie pasują do maratonu po rozgrzanym asfalcie. Jeśli wybierzesz nieodpowiednio możesz się odwodnić a Twoje zdrowie może poważnie ucierpieć.

Pierwszy maraton potraktuj jako naukę

Debiutując w maratonie unikaj wyznaczania ambitnych celów. Zbyt mocno podyktowane tempo może zakończyć się dla Ciebie przedwczesnym finiszem, a w najlepszym wypadku dogłębnym poznaniem terminu ,,maratońskiej ściany”. Niech debiut kojarzy się Tobie dobrze i wywołuje miłe wspomnienia, wszak bieganie ma cieszyć. Na bicie rekordów przyjdzie jeszcze czas, przecież nie zakończysz swojego biegania po pierwszym razie, prawda?

Dobry moment na urlop

Jeśli masz taką możliwość z góry zaplanuj sobie wolne dzień po maratonie. Chyba, że w drodze do pracy nie pokonujesz żadnych schodów. Dzisiaj możesz tego nie rozumieć, ale masz do tego pełne prawo, wszak do dziś najprawdopodobniej nie przebiegłeś w czasie treningu większego dystansu niż półmaraton.

Regularne trening to podstawa!

Swój debiut zaplanuj z przynajmniej półrocznym wyprzedzeniem. Będziesz miał czas, żeby się odpowiednio przygotować. Pamiętaj, że regularność to podstawa! Nie ma pomijania treningów…

Przesłanki o gotowości do debiutu

Jeśli zastanawiasz się czy Twój organizm jest już gotowy na maraton, sprawdź czy poniższe przesłanki opisują Ciebie oraz Twoje odczucia:

– Przebiegnięcie 20 km na treningu nie sprawia Tobie większego problemu

– Masz już za sobą przynajmniej dwa ukończone półmaratony

– Przez ostatnie pół roku trenowałeś regularnie, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu

– Jesteś zdrowy i nie dolega Tobie żadna kontuzja

– Jesteś pozytywnie nastawiony

 

Autor: Arkadiusz Gardzielewski – maratończyk z rekordem życiowym 2:11:34. Członek kadry narodowej oraz wielokrotny reprezentant Polski. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Magister wychowania fizycznego. Dyplomowany trener lekkiej atletyki. Reprezentant Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu oraz klubu WKS Śląsk.

 

Materiał prasowy partnera Mixit.pl