Rusza budowa Nowej Skry. Za rok ma być gotowa bieżnia i ścieżki biegowe

Boisko treningowe z sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną, strefa rzutów, boisko do rugby, ścieżki biegowe, siłownie plenerowe, alejki parkowe, staw i ogród deszczowy powstaną jako pierwsze na Nowej Skrze. Zakończenie pierwszego etapu zmian w kompleksie sportowym przy ul. Wawelskiej w Warszawie zaplanowano na wiosnę 2025 roku.

– Jeszcze dwa lata temu to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. Uporządkowaliśmy je i wreszcie zaczynamy pierwszy etap prac budowlanych. Powstanie tu boisko treningowe, zaplecze treningowe, boisko rugby oraz specjalne ścieżki biegowe, które będą gotowe już w drugim kwartale przyszłego roku. Później przystąpimy do kolejnych prac – powstanie hala, a w dalszej kolejności sam stadion, który jest bardzo ważny dla warszawianek i warszawiaków – mówił na konferencji prasowej w ubiegły wtorek Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Co powstanie jako pierwsze?

W ramach pierwszego etapu zmian na Nowej Skrze powstaną: boisko treningowe z trybunami i zapleczem szatniowo-magazynowym, strefa rzutów, ścieżki biegowe, boisko do rugby i siłownia plenerową, staw i ogród deszczowy. Prace budowlane obejmą obszar niemal 13 hektarów, z czego cały kompleks sportowy przy ul. Wawelskiej 5 ma ponad 20 hektarów.

– Na szczęście najtrudniejszy moment, projektowanie, kompletowanie dokumentacji wykonawczej, uzyskanie pozwolenia na budowę jest już za nami. Budowę zakończymy na koniec roku, później jeszcze odbiory dokumentacji powykonawczej, pozwolenie na użytkowanie i mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych obiektów na Nowej Skrze – mówiła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Za I etap rewitalizacji kompleksu będzie odpowiadać konsorcjum Tamex Obiekty Sportowe i Gardenia Sport, które prace budowlane powinno zakończyć w grudniu 2024 roku.

Miasto odzyskało obiekt przy ul. Wawelskiej 5 w 2021 r. po 13 latach sądowej batalii. W pierwszej kolejności zaniedbany teren dawnej Skry uporządkowano, a następnie okoliczne tereny zielone i bieżnię na stadionie głównym oddano do dyspozycji mieszkańców.

Podskarbińska też w remoncie

Dodajmy, że to niejedyny remont obiektu lekkoatletycznego w Warszawie. W ubiegłym roku ruszyły prace na stadionie OSiR Praga-Południe „Podskarbińska”. Celem inwestycji jest stworzenie obiektu w randze II kategorii według standardów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Koszt I etapu prac na stadionie to około 20 mln złotych, z czego 4 mln pochodzi z dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego. Modernizacja jest realizowana przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Po zakończeniu prac stadion ma pozostać ogólnodostępny dla mieszkańców.

Źródło: UM Warszawa

fot. w nagłówku Cezary Warś / UM Warszawa