Ewa Swoboda 7.08 w Karlsruhe, najlepszy w tym roku wynik na świecie!

Podczas mityngu IAAF World Indoor Tour w niemieckim Karlsruhe Ewa Swoboda uzyskała najlepszy w tym roku wynik na świecie w biegu na 60 m – 7.08. Zawodniczka AZS AWF Katowice wynik o 0,01 s. gorszy od własnego rekordu Polski uzyskała w biegu eliminacyjnym. W finale Polka znów była najlepsza, osiągając czas 7.10, w pokonanym polu pozostawiając między innymi wicemistrzynię Europy – Dafne Schippers. W biegu na 60 metrów przez płotki świetny wynik uzyskała też Karolina Kołeczek, która z czasem 8.05 wyrównała rekord życiowy. 

Ewa Swoboda w biegu eliminacyjnym na 60 metrów podczas mityngu z cyklu IAAF World Indoor Tour, halowym odpowiedniku Diamentowej Ligi, uzyskała czas 7.08 – najlepszy na tegorocznych światowych listach. To wynik gorszy o zaledwie jedną setną od jej rekordu życiowego i własnego rekordu Polski. Sprinterka w 2016 roku podczas mityngu Copernicus Cup w Toruniu uzyskała czas 7.07 ustanawiając przy okazji również rekord świata juniorek.

Podopieczna trenerki Iwony Krupy awansowała do finału biegu na 60 m z najlepszym czasem, a w nim ponownie nie dała szans rywalkom. Linię mety przecięła z wynikiem 7.10, pokonując w bezpośrednim pojedynku niezwykle utytułowaną sprinterkę z Holandii Dafne Schippers.

Ewa Swoboda za zwycięstwo w Karlsruhe zdobyła 10 pkt w klasyfikacji cyklu IAAF World Indoor Tour i jest jego współliderką wraz z Michelle-Lee AHYE z Trynidadu i Tobago. Wynikami osiągniętymi w niemieckim mityngu Swoboda wypełniła równocześnie minimum PZLA na halowe mistrzostwa Europy w Glasgow.

W Karlsruhe świetny rezultat uzyskała także Karolina Kołeczek, która w finale biegu na 60 m ppł uzyskała czas 8.05, wyrównując rekord życiowy i podobnie jak Ewa Swoboda, wypełniając minimum PZLA uprawniające do startu w HME.

Michał Rozmys na dystansie 800 m był czwarty z nowym rekordem życiowym – 1.47,29 i minimum uprawniającym do startu w Glasgow. Karol Zalewski był trzeci na 400 m z wynikiem 47.17.

Cykl IAAF World Indoor Tour już 6 lutego zawita do Polski. Najlepszych lekkoatletów świata oglądać będzie można podczas toruńskiego mityngu ORLEN Copernicus Cup. Później rywalizacja przeniesie się do Madrytu i Birmingham, a cykl zakończy 20 lutego mityng w niemieckim Düsseldorfie.

 

red.

Fot. IAAF