Ewa Swoboda ze złotem MP i triumfem w World Indoor Tour

W finale sprintu podczas rozgrywanych w Toruniu 63. PZLA Halowych Mistrzostw Polski Ewa Swoboda była bezkonkurencyjna. Triumfowała z czasem 7.15. Dobre dla Polki wieści napłynęły też z Birmingham, gdzie w sobotę podczas Grand Prix Marie Josee Ta Lou zajęła dopiero 3. miejsce w biegu na 60 m, co oznacza, że polska sprinterka (nie wystąpiła w Birmingham) jeszcze przed finałem w Duesseldorfie zapewniła sobie zwycięstwo w całym cyklu IAAF World Indoor Tour. Triumf Ewy Swobody jest piątym zwycięstwem polskiego lekkoatlety w klasyfikacji generalnej w historii IAAF World Indoor Tour. Polka w nagrodę otrzyma 20 tysięcy dolarów i dziką kartę na Halowe Mistrzostwa Świata w 2019 roku.

Ewa Swoboda była w Toruniu zdecydowaną faworytką biegu na 60 m. 21-letnia zawodniczka w tym sezonie triumfowała w trzech zawodach z serii IAAF World Indoor Tour. W Karlsruhe, Toruniu i Madrycie nie tylko okazywała się najlepsza, ale także uzyskała najlepszy w tym roku wynik na świecie w biegu na 60 m – 7.08, a w pokonanym polu pozostawiła takie gwiazdy sprintu jak wicemistrzynię Europy – Dafne Schippers czy wicemistrzynię świata Marie-Josee Ta Lou.

W finale sprintu podczas Halowych Mistrzostw Polski Swoboda potwierdziła świetną formę, pewnie zdobywając złoty medal z wynikiem 7.15. Srebrną medalistką została ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek na 200 metrów – Martyna Kotwiła. Zawodniczka RLTL ZTE Radom uzyskała wynik 7.30, który oprócz medalu MP dał jej minimum na halowe mistrzostwa Europy w Glasgow. Brąz zdobyła Kamila Ciba – 7.39.

Swoboda startowała w Toruniu, ale ważne dla niej rzeczy działy się w Birmingham, gdzie rozegrano kolejny mityng IAAF World Indoor Tour. Polka z trzema wygranymi na koncie była liderką całego cyklu, a zagrozić mogła jej jeszcze tylko Marie-Josee Ta Lou. Reprezentantka Wybrzeża Kości Słoniowej w Birmingham zajęła jednak dopiero trzecie miejsce, a tym samym jeszcze przed finałem w Duesseldorfie Ewa Swoboda zapewniła sobie zwycięstwo w całym cyklu.

Triumf 21-latki z Żor jest piątym po Adamie Kszczocie (2016, 2018), Joannie Jóźwik (2017) i Piotrze Lisku (2018) zwycięstwem polskiego lekkoatlety w klasyfikacji generalnej w historii IAAF World Indoor Tour – halowego odpowiednika Diamentowej Ligi.

Z sześciu najlepszych wyników na tegorocznej światowej liście należy do Ewy Swobody, jednak od wczoraj Polka nie jest już samodzielną liderką. W St. Gallen, gdzie rozgrywane są halowe mistrzostwa Szwajcarii, 27-letnia Mujinga Kambundji wyrównała najlepszy w tym roku na świecie rezultat w biegu na 60 metrów kobiet – 7.08. To zapowiedź zaciętej rywalizacji, do jakiej może dojść podczas Halowych Mistrzostwach Europy w Glasgow.

red