Joanna Jóźwik odebrała brązowy medal Halowych Mistrzostw Europy z… 2015 roku

Joanna Jóźwik cztery lata temu, w finale biegu na 800 m podczas Halowych Mistrzostw Europy w Pradze zajęła czwarte miejsce. Po czasie okazało się, że druga na mecie Jekatierina Poistogowa została zdyskwalifikowana za stosowanie dopingu, co pozwoliło Polce awansować na trzecią lokatę. Teraz, podczas uroczystego otwarcia lekkoatletycznych halowych mistrzostw Polski w Toruniu Jóźwik odebrała brązowy medal. – Czekałam na ten medal dwa lata. I wreszcie go mam – mówi Polka.

Na Halowe Mistrzostwa Europy w 2015 roku Joanna Jóźwik jechała jako jedna z faworytek do złotego medalu. Miesiąc wcześniej, w Toruniu ustanowiła nowy rekord Polski z czasem 2:00.01. Jednak w stolicy Czech Jóźwik nie pobiegła tak dobrze, w finale uzyskała czas 2:02.45 zajmując dopiero czwarte miejsce. Mistrzynią Europy z wynikiem 2:01.95 została Szwajcarka Selina Buechel, drugie miejsce zajęła Jekatierina Poistogowa (obecnie Zawiałowa), a trzecie Ukrainka Natalija Łupu.

Po czasie okazało się, że druga na mecie Poistogowa została zdyskwalifikowana za stosowanie dopingu, co pozwoliło Polce awansować na trzecią lokatę. Joanna Jóźwik brązowy medal Mistrzostw Europy z 2015 roku w biegu na 800 m odebrała wczoraj, podczas uroczystego otwarcia lekkoatletycznych halowych mistrzostw Polski w Toruniu.

O tym, że moja rywalka była na dopingu, dowiedziałam się już w 2016 roku. Do dziś musiałam jednak czekać na ten medal. To bardzo przykre, że tak się stało. Kto jest winny? Tylko Rosjanka. Do momentu, gdy problem dopingu nie dotknął mnie osobiście, nie zdawałam sobie sprawy, jak jest on istotny. Jak na swojej skórze człowiek doświadczy, że ktoś inny nie jest w porządku, to bardzo ten fakt boli. Mogłam wtedy w Pradze stanąć na podium, a to zupełnie inne emocje – powiedziała Joanna Jóźwik.

W Toruniu okolicznościowymi plakietkami od European Athletics uhonorowani zostali dziś także rekordziści świata w sztafecie 4×400 metrów z halowych mistrzostw świata w Birmingham 2018: Karol Zalewski, Jakub Krzewina, Rafał Omelko i Łukasz Krawczuk. Polska sztafeta zdobywając złoty medal Halowych Mistrzostw Świata uzyskała najlepszy czas na świecie – 3:01.77.