Półmaraton PHILIPS Piła znów będzie rekordowy? Trwają zapisy

Miesiąc temu ruszyły elektroniczne zapisy na 29. Półmaraton PHILIPS Piła, a liczba zapisanych powoli zbliża się do tysiąca. Do 5 maja obowiązuje pierwszy próg cenowy i pakiet startowy można zakupić już za 55 złotych. Tegoroczny półmaraton w Pile wyjątkowo nie odbędzie się w pierwszą niedzielę września, lecz tydzień później, 8 września. Przesunięcie terminu ma związek z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Organizatorzy 29. Półmaratonu PHILIPS Piła przygotowali w tym roku 3,5 tysiąca pakietów startowych. Do imprezy pozostało jednak jeszcze sześć miesięcy, ale tempo zapisów jest dość szybkie. W ubiegłych latach wolne miejsca kończyły się na długo przed biegiem.

Tydzień później niż zwykle

Pilski półmaraton tradycyjnie odbywał się w pierwszą niedzielę września, ale okazuje się, że w tym roku ten dzień wypada dokładnie 1 września.

 – To niezwykle symboliczna data związana z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej – wyjaśnia Henryk Paskal, dyrektor Półmaratonu PHILIPS Piła. – Dlatego zdecydowaliśmy się wyjątkowo przesunąć termin naszego biegu o tydzień, tym bardziej, że jego start i meta znajduje się na Placu Zwycięstwa, gdzie zwykle odbywają się okolicznościowe uroczystości. Liczymy, że zmiana terminu przełoży się na większe zaangażowanie młodzieży szkolnej w naszym bieg – dodaje.

Półmaraton PHILIPS Piła to prestiżowa impreza, od 2000 roku odbywająca się pod egidą PZLA, której ranga Mistrzostw Polski w Półmaratonie co roku przyciąga najlepszych zawodników z kraju i zagranicy.

Rywalizacja toczy się na trasie atestowanej przez IAAF, AIMS oraz PZLA, która jest jednym z atutów pilskiej połówki. Płaska i szybka sprzyja osiąganiu dobrych wyników i poprawianiu rekordów życiowych. W ubiegłym roku w Pile padł rekord frekwencji i do mety przy Placu Zwycięstwa dotarło 3826 biegaczy.

Klejnot w Koronie Polskich Półmaratonów

Spora część uczestników startuje w Pile kompletując kolejny klejnot do Korony Polskich Półmaratonów. To jeden z najchętniej wybieranych biegów przez zdobywców tego wyróżnienia. Piła należy do KPP od 20013 roku.

Miesiąc po otwarciu rejestracji chęć udziału w 29. Półmaratonie PHILIPS Piła zgłosiło już prawie tysiąc zawodników. Na liście startowej oprócz lokalnych biegaczy, przodują mieszkańcy Poznania, Wrocławia, Warszawy, Bydgoszczy, Szczecina i Gdańska.

Warto wspomnieć, że osoby rejestrujące się w pierwszych miesiącach trwania zapisów korzystają także z niższej, promocyjnej opłaty startowej, która do 5 maja 2019 wynosi 55 zł. Po tym terminie cena pakietu startowego wzrośnie o 20 zł. Zapisy na bieg prowadzone są na tej stronie internetowej.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich biegaczy do Piły. Warto zarezerwować swoje miejsce na liście startowej już teraz, aby skorzystać z niskiego wpisowego. To obecnie jeden z najtańszych dużych biegów na dystansie półmaratonu w Polsce – podkreśla Henryk Paskal.

Takie medale tylko w Pile

Za kilka miesięcy poznamy poznać sylwetkę kolejnego czołowego polskiego maratończyka, który będzie bohaterem tegorocznego medalu. Krążki z wizerunkami najbardziej utytułowanych biegaczy długodystansowych w historii polskiej lekkiej atletyki od 2006 roku tworzą niepowtarzalną kolekcję medali pilskiego półmaratonu.

W minionych latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Zdzisław Bogusz (2006), Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008), Kazimierz Orzeł (2009), Edward Łęgowski (2010), Ryszard Marczak (2011), Jerzy Skarżyński (2012), Wojciech Ratkowski (2013), Zbigniew Pierzynka (2014) Wanda Panfil (2015), Jan Huruk (2016), Leszek Bebło (2017) oraz Wiesław Perszke (2018).

Poza Mistrzostwami Polski Mężczyzn i Kobiet w Półmaratonie w ramach tegorocznej edycji pilskiego półmaratonu zostaną rozegrane również Otwarte Mistrzostwa Studentów i Nauczycieli Akademickich Uczelni, Otwarte Mistrzostwa Żołnierzy i służb mundurowych w Półmaratonie, rywalizacja o Puchar Komendanta Policji oraz Mistrzostwa Powiatu Pilskiego.

 

mat. pras.