29. Bieg Konstytucji 3 Maja rusza z zapisami

Minutę po północy, w nocy z piątku 29 marca na sobotę 30 marca, rozpoczną się internetowe zapisy do 29. Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie. Będzie to pierwsza w tym roku impreza z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej, do której należą trzy biegi o charakterze patriotycznym organizowane pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”. Listy startowe zostaną zamknięte, gdy osiągnięty zostanie limit ośmiu tysięcy uczestników. 

Stołeczny 29. Bieg Konstytucji 3 Maja będzie jednym z punktów obchodów 228 rocznicy uchwalenia ustawy zasadniczej, przyjętej przez Sejm na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja 1791 roku. Konstytucja 3 maja była pierwszą taką ustawą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku.

Przez pierwsze cztery dni taniej

Zapisy do tegorocznego Biegu Konstytucji 3 Maja ruszą w nocy z piątku na sobotę punktualnie o godz. 00:01 i podobnie jak w latach poprzednich, prowadzone będą przez stronę www.aktywnawarszawa.waw.pl. Wysokość opłaty startowej wynosi: od dnia 30 marca do dnia 2 kwietnia włącznie – 50 zł za pakiet, natomiast w dniach 3 kwietnia do 3 maja – 60 zł pakiet. Zakupiony pakiet startowy może dostarczyć nam kurier, pod warunkiem wybrania takiej opcji w momencie zapisywania się na bieg. Później nie będzie to już możliwe. Koszt takiej usługi to dodatkowe 15 złotych.

Organizatorzy w tym roku zwiększyli limit startujących i przygotowali 7 tysięcy pakietów startowych, w tym 1 000 miejsc dla dzieci, które wezmą udział w 8. Biegu z Maskotką. Bieg główny tradycyjnie odbędzie się na dystansie 5 km, a zawodnicy wystartują o godz. 11:00 przy Al. Hopfera (Park Agrykola). Trasa nie uległa zmianom względem lat ubiegłych i została wytyczona ulicami: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykola, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego, aż do mety na ulicy Rozbrat.

Bieg Konstytucji 3 Maja

Na biegaczy czekać więc będzie wymagający podbieg pod Agrykolę, potem jednak będzie już z górki. I to dosłownie, bo ul. Górnośląska dość mocno prowadzi w dół. Trasa biegu, posiadająca atest PZLA, prowadzi w pobliżu miejsc, związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją.

Koszulka Biegu Konstytucji 3 Maja

Już jakiś czas temu organizatorzy zaprezentowali oficjalną koszulkę 29. Biegu Konstytucji 3 Maja. Podobnie jak w roku ubiegłym, koszulki będą w kolorze niebieskim.

29. Bieg Konstytucji 3 Maja

Poza biegiem głównym, który dedykowany jest dla starszych uczestników, już po raz ósmy o godzinie 10:30 wystartuje Bieg Dzieci – Bieg z Maskotką. Maluchy będą miały do pokonania dystans 700 metrów, a w zmaganiach będzie mogło wziąć udział nawet tysiąc młodych sportowców.

Warszawska Triada Biegowa

29. Bieg Konstytucji 3 Maja jest pierwszą tegoroczną imprezą biegową, wchodzącą w skład Warszawskiej Triady Biegowej, cyklu biegów organizowanych pod hasłem “Zabiegaj o Pamięć”. Pozostałe biegi triady to Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości. Dwa lata temu po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację generalną dla uczestników wszystkich trzech biegów. Zawodników klasyfikowano w zależności od pokonanych dystansów: 5-5-10 lub 5-10-10 km. Klasyfikacja generalna Warszawskiej Triady Biegowej prowadzona będzie także w tym roku.

Ubiegłoroczną edycję Biegu Konstytucji 3 Maja ukończyło 5 271 uczestników, co jest nowym rekordem frekwencji tej imprezy. Na mecie zameldowało się 3 208 mężczyzn oraz 2 063 kobiety. Wygrał Jakub Nowak osiągając czas 15:28, a wśród pań najszybszą zawodniczką okazała się Paulina Lipska-Mazurek, meldując się na mecie z wynikiem 18:38.

Więcej informacji na stronie www.aktywnawarszawa.waw.pl lub na Facebooku.

 

red.