Niebanalna koszulka 7. PKO Białystok Półmaratonu. „Odetchnij pełną piersią!” hasłem imprezy

Organizatorzy 7. PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu we wschodniej Polsce przedstawili dzisiaj projekt oficjalnej koszulki, jaka trafi do pakietów startowych uczestników. Tegoroczną edycję imprezy, która odbędzie się 5 maja promuje hasło „Odetchnij pełną piersią!” i to właśnie ono znalazło się w centralnym miejscu na koszulce. Podobnie jak w ubiegłych latach, partnerem sprzętowym białostockiego półmaratonu jest polska marka 4F.

Koszulka inna niż wszystkie

 – Staraliśmy się, aby tegoroczna koszulka naszej imprezy była inna niż wszystkie i myślę, że ten cel udało nam się osiągnąć – zaczyna Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Projekt graficzny i hasło nawiązują do natury, która jest wielkim skarbem Białegostoku i całego Podlasia. Czyste powietrze, piękne krajobrazy i bogata kuchnia i od kilku lat obsypywany nagrodami półmaraton to wszystko solidne argumenty, aby przyjechać do nas na biegową rodzinną majówkę. Poza tym w bieganiu oddech to podstawa, dlatego wierzymy, że hasło biegu doda jego uczestnikom dodatkowej energii – dodaje szef białostockiego biegu.

Graficzny projekt koszulki inspirowany jest naturą, stąd w tle znalazły się liście drzew. W warstwie kolorystycznej dominują różne odcienie fioletu. Zależało mi na tym, aby grafika nie była zbyt oczywista, a raczej intrygująca. A przede wszystkim, żeby była atrakcyjna wizualnie. Mam nadzieję, że to się udało – uzupełnia Magdalena Gajdzińska z Fundacji Białystok Biega, projektantka koszulki.

Przedstawiciele marki 4F, która od lat dostarcza koszulki do pakietów startowych PKO Białystok Półmaratonu podkreślają, że jest to sprzęt wysokiej jakości. – Koszulka jest wykonana w 100% z wysokiej jakości poliestru, który jest materiałem szybkoschnącym, sprawnie odprowadzającym wilgoć na zewnątrz. Koszulka ma gramaturę 140 g, zastosowaliśmy w niej płaskie szwy, co ogranicza ryzyko wystąpienia otarć. Jest to bardzo ważne dla biegaczy, szczególnie na biegach długodystansowych – informuje Biuro Prasowe 4F.

Zadruk na koszulce wykonany jest na całej powierzchni koszulki w technologii sublimacji, co powinno przełożyć się na jego trwałość oraz komfort noszenia odzieży.

– Koszulki 4F w swoich pakietach znajdą uczestnicy wszystkich biegów odbywających się w ramach 7. PKO Białystok Półmaratonu, a więc półmaratonu, biegów City Run oraz Sztafety Półmaratońskiej. Jedynie dzieci będą miały inne – wyjaśnia Grzegorz Kuczyński.

Indywidualnie czy w sztafecie?

 W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii imprezy do mety zlokalizowanej przy Ratuszu na Rynku Kościuszki dotarło ponad 3 tysiące biegaczy, prawie 600 więcej niż rok wcześniej. Organizatorzy podnieśli limit uczestników tegorocznego półmaratonu o tysiąc miejsc. Białostocki bieg jest jedną z dziesięciu imprez zaliczanych do cyklu Korona Polskich Półmaratonów.

W tym roku, po raz pierwszy na trasę półmaratonu wyruszą także uczestnicy sztafety półmaratońskiej. Jest to oferta skierowana do tych biegaczy, dla których dystans półmaratonu jest jeszcze zbyt wymagający, a chcieliby poczuć półmaratońskie emocje. Trzyosobowe sztafety pokonają dystans 21,0975 km biegnąc na zmianach 10 km + 3,5 km + 7,59 km. Wystartują w niedzielę wspólnie z półmaratończykami i finiszować będą na tej samej mecie, zlokalizowanej na białostockim Rynku.

Białystok Półmaraton

Weekend z 7. PKO Białystok Półmaratonem rozpocznie się 4 maja od bezpłatnego biegu śniadaniowego oraz biegowych zawodów dla dzieci i młodzieży Junior City Run. Niedziela zarezerwowana jest na bieg główny na dystansie 21,097km oraz rywalizację na dystansie 5 km.

Zapisy na wszystkie biegi odbywające się w ramach PKO Białystok Półmaratonu trwają na stronie www.bialystokpolmaraton.pl. Aktualnie na liście startowej biegu głównego znajduje się prawie 2,4 tysiąca uczestników. Do końca marca pakiet startowy kosztuje 80 złotych, o 20 złotych mniej zapłacą biegacze zapisujący się na bieg City Run 5k.

Na mecie czekać będzie Diana

Od 2016 roku biegacze, którzy docierają do mety PKO Białystok Półmaratonu otrzymują medale z wizerunkami rzeźb z ogrodu przylegającego do Pałacu Branickich. Wyjątkową kolekcję medali PKO Białystok Półmaratonu otwiera nimfa leśna Kalisto, następnie jest Flora – rzymska bogini roślinności oraz Bachus – Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina. W maju dołączy do nich Diana – bogini łowów, przyrody i światła księżycowego.

W internetowym głosowaniu biegacze niedawno zdecydowali, że 5 maja na mecie białostockiego półmaratonu wręczane będą medale z wizerunkiem Diany – bogini łowów, przyrody i światła księżycowego.

– Ogromnie cieszy nas widok biegaczy, którzy przed biegiem odwiedzają Ogród Branickich i robią sobie pamiątkowe zdjęcia z rzeźbą będącą bohaterem medalu. Polecam każdemu wizytę w tym miejscu, słyszałem, że dotknięcie posągu to sposób na uzyskanie dodatkowej moc. W końcu rzeźby przedstawiają greckich bogów – dodaje z uśmiechem Grzegorz Kuczyński.

Huśtawka dla niepełnosprawnych dzieci coraz bliżej

Tradycją PKO Białystok Półmaratonu są projekty charytatywne towarzyszące każdej edycji imprezy. W ubiegłych latach uczestnicy biegu wspierali m.in. Michała, który urodził się ze złożoną wadą serca, Julię cierpiącą na dziecięce porażenie mózgowe czy Jurka chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. W ubiegłym roku dzięki biegaczom startującym w białostockiej „połówce” udało się zebrać fundusze na nową, niezbędną, protezę nogi dla Krzysztofa.

W tym roku wszyscy chętni mogą dołączyć do akcji wspierającej Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”, którego misją jest wszechstronna pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami funkcji ruchowych.

Na początku lutego organizatorzy półmaratonu dodatkowo podjęli współpracę z Fundacją Spartanie Dzieciom. – Zbieramy pieniądze na wyjątkową huśtawkę dla niepełnosprawnych dzieci na wózkach, którą ustawimy na białostockich Plantach, przy miejskim placu zabaw. Na jej instalację czeka między innymi mała Julka, która od tygodni dopytuje mnie, kiedy będzie mogła się na niej pohuśtać. Bardzo proszę, otwórzcie swoje serca i bierzcie aktywny udział w zebraniu środków na huśtawkę. Zróbmy radość tym dzieciakom, one na to zasługują! – apeluje Grzegorz Kuczyński.

Rejestrując się na bieg można wykupić cegiełkę o wartości od 10 złotych o do 1 tysiąca złotych, z których dochód przekazany zostanie partnerom akcji charytatywnych. Osoby, które już są zarejestrowane do biegu, a chciałyby pomóc, mogą dokupić cegiełkę logując się na swoje konto.

Aktualnie na koncie zbiórki środków dla podopiecznych Stowarzyszenia „Jasny Cel” znajduje się prawie 8,5 tysiąca złotych. Na huśtawkę dotychczas udało się zebrać 1130 złotych.

mat. pras