Wynik Zalewskiego z Gdyni jeszcze o dwie sekundy lepszy

Datasport.pl, firma obsługująca pomiar czasu na Gdynia Półmaratonie, który odbył się 17 marca zweryfikowała wynik Krystiana Zalewskiego. Ostatecznie jest on o 2 sekundy lepszy, niż rezultat podany bezpośrednio po biegu. Oznacza to, że w swoim półmaratońskim debiucie Zalewski  uzyskał 1:02:34, szósty najlepszy czas w historii polskiej lekkoatletyki. 

Zamieszanie z czasem Zalewskiego

W piątek, gdy publikowaliśmy zapowiedź startu Krystiana Zalewskiego w 12. PKO Poznań Półmaratonie zawodnik poinformował nas, że uzyskany przez niego czas w Gdyni został zweryfikowany i wynosi 1:02:35. W sobotę trener Jacek Kostrzeba podał, że oficjalny czas jego podopiecznego to 1:02:34, czyli jeszcze o dodatkową sekundę lepszy.

– Szczerze mówiąc to nie wiem skąd wziął się pierwszy wynik 1:02,36 i kolejne zmiany. Ja od początku wiedziałem, że Krystian pobiegł 1:02,34 – co zresztą widać na zdjęciu. Fajnie, że firma dokonująca pomiarów weryfikuje wyniki jeszcze kilkakrotnie, żeby były one zgodne z rzeczywistością. To dobrze o nich świadczy – powiedział trener Krystiana Zalewskiego.

– Wynik Zalewskiego został zweryfikowany o 2 sekundy. Tak naprawde o nieco ponad 1 sekundę i zaokrąglenia – potwierdza Marek Zieliński z firmy Datasport.pl – Czołówka zawodników zawsze ma weryfikowane i kontrolowane czasy z sędziami i tu powstała pomyłka – wyjaśnia.

Rekordy pokryte kurzem

Rekordzistą Polski w półmaratonie od 19 lat pozostaje Piotr Gładki, który w Hadze uzyskał czas 01:01:35. Co ciekawe, Zalewski planował debiut na tej samej imprezie, ale bieg nie doszedł do skutku ze względu na fatalne warunki pogodowe.

Posiadaczem drugiego najszybszego czasu na polskiej liście wszech czasów jest Leszek Bebło, który 29 lat temu w Mediolanie zanotował wynik 01:01:56. Podium najlepszych polskich półmaratończyków w historii zamyka Jan Huruk z czasem 01:02:17 uzyskanym w 1991 roku w Hadze.

Szybciej od Zalewskiego półmaraton pobiegli jeszcze: Grzegorz Gajdus i Marcin Chabowski, 1:02:24 (Grevenmaher 1999, Glasgow 2018) i Sławomir Majusiak – 1:02:30 (Mediolan, 1990).

Przypomnijmy, że Krystian Zalewski w ubiegłą niedzielę w Gdynia Półmaratonie zajął drugie miejsce. Zwycięzył rewelacyjny Norweg Sondre Moen Nordstad, którego wynik 1:01:18 to jednocześnie nowy rekord imprezy.

Zawodnik z Goleniowa swój drugi bieg na dystansie półmaratonu pobiegnie 14 kwietnia w ramach 12. PKO Poznań Półmaratonu. 

red

fot. Grzegorz Grabowski „Wasyl”