14. Silesia Półmaraton otworzył zapisy

14. Silesia Półmaraton miał się odbyć na wiosnę, po raz pierwszy jako impreza odrębna od jesiennego maratonu. Jednak okazuje się, że śląska połówka podobnie jak w ubiegłych latach będzie biegiem towarzyszącym 11. edycji Silesia Marathonu. Wczoraj ruszyły elektroniczne zapisy, które potrwają do 19 września.

Mimo, że organizatorzy planowali bieg na wiosnę, to po licznych uwagach i prośbach biegaczy zdecydowali, że 14. Silesia Półmaraton rozegrany zostanie tak jak dotychczas, równolegle z zaplanowanym na 5-6 października maratonem.

W ramach tej dwudniowej imprezy odbędzie się więc wiele biegów, od mini maratonu poprzez bieg na 10 km, półmaraton i maraton. Po raz pierwszy w programie znajdzie się także Silesia Ultra Marathon na dystansie 50 km.

Rejestracja na 14. Silesia Półmaraton otwarta została 2 kwietnia. – Nie opłaca się zwlekać z decyzją o starcie. Do 18 kwietnia obowiązują bowiem najniższe opłaty startowe i w tym terminie za pakiet zapłacimy 60 zł – informuje Biuro Prasowe imprezy.

Po 19 kwietnia opłata wzrośnie o 15 zotych, a od 17 maja pakiet będzie kosztował 100 złotych. Najwięcej, bo 160 złotych zapłacić będą musieli biegacze, którzy na Silesia Półmaraton zapiszą się tuż przed imprezą.

Limit startujących określony został na 4 tysiące uczestników. Prawo do bezpłatnego startu w półmaratonie mają m.in. zwycięzcy kategorii generalnej kobiet i mężczyzn w dotychczasowych edycjach Silesia Półmaratonu, zawodnicy którzy w dniu półmaratonu będą mieli ukończone 70 lat oraz zawodnicy, którzy ukończyli wszystkie edycje półmaratonu od 2005 roku.

Silesia Półmaraton

Warto wspomnieć, że jesienny półmaraton był początkiem przygody organizatora z biegami ulicznymi. Pierwsza edycja zawodów wystartowała w 2005 roku, a bieg prowadził wtedy alejkami katowickiej Doliny Trzech Stawów. W zawodach wzięło wówczas udział ponad 400 zawodników. Rok później na starcie Półmaratonu 4energy oraz biegu towarzyszącego na dystansie 7 km stanęło ponad 800 uczestników.

Dwa kolejne biegi były wyjątkowe – po raz pierwszy w Polsce bieg uliczny miał swój finisz w hali sportowej, katowickim Spodku. Zawody otwierali znani olimpijczycy: Irena Szewińska, Szymon Ziółkowski i Jacek Wszoła.

Obecna nazwa – Silesia Półmaraton – przyjęta została w 2011 roku. Od 2017 roku uczestnicy półmaratonu finiszują na bieżni Stadionu Śląskiego, największej areny lekkoatletycznej w Polsce.

Podobnie jak w ubiegłym roku bieg rozgrywany będzie na atestowanej trasie, która prowadzi ulicami trzech miast – Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

mat.pras