Ostatnie godziny zapisów na 18. PZU Cracovia Maraton

Jeszcze tylko do czwartku 18 kwietnia włącznie, przyjmowane są internetowe zapisy do 18. PZU Cracovia Maraton oraz tegorocznych edycji Cracovia Maraton na Rolkach, Mini Cracovia Maraton, Mini Mini Cracovia Maraton, Biegu Nocnego na 10 km, Biegu w Krawacie i Biegu w Szpilkach. W przypadku niewyczerpania puli numerów startowych poszczególnych wydarzeń, po tym terminie będzie można zapisać się jeszcze w Biurze Zawodów. Do jednej z największych w Polsce imprezy biegowej, zaliczanej do Korony Maratonów Polskich, zgłoszonych jest obecnie ponad 6 tysięcy uczestników.

Tegoroczna, 18. edycja Cracovia Maraton zorganizowana zostanie 28 kwietnia. Po raz kolejny, start i meta usytuowane będą na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegną obok wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu. Dzień wcześniej odbędą się imprezy towarzyszące, w tym m.in. cieszący się dużą popularnością wśród biegaczy, Bieg Nocny na 10 km.

Cracovia Maraton po raz pierwszy pod odznaką IAAF Bronze Label

– Zaczynamy tradycyjnie imprezami na Błoniach 27 kwietnia. Podobnie jak przed rokiem od Cracovia Maraton na Rolkach, w którym przybywa chętnych. W sobotę zaplanowaliśmy także cały cykl imprez dla dzieci i młodzieży. Myślę, że będzie to świetna zabawa również dla rodziców, którzy w swoich pociechach widzą już przyszłych mistrzów. Na pewno każdy może pobiec w Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXXX. W tym czasie zapewnimy wiele atrakcji – Pasta Party i o 15:00 prezentację Elity 18. PZU Cracovia Maraton. Liczymy, że w końcu złamiemy barierę 2 godzin i 10 minut. Najbardziej atrakcyjna część pod względem widowiskowym czeka nas wieczorem podczas Biegu Nocnego na 10 km – mówi Krzysztof Kowal, Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Cracovia Maraton

Zapisy internetowe na krakowski maraton oraz imprezy towarzyszące przyjmowane będą do czwartku, 18 kwietnia włącznie. Po tym terminie do zawodów będzie można się jeszcze zgłosić w Biurze Zawodów, pod warunkiem, że nie zostaną wyczerpane limity uczestników. W chwili obecnej na liście startowej 28. PZU Cracovia Maratonu znajduje się ponad 6 tysięcy zgłoszonych osób. Przed rokiem bieg ukończyła rekordowa liczba 5630 zawodników z 5848, którzy wystartowali.

Warto wspomnieć, że po ubiegłorocznym, 17. PZU Cracovia Maraton Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF odznaczyło bieg certyfikatem IAAF Bronze Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy.

Niespełna 900 miejsc

Organizowany po raz szósty Bieg Nocny na 10 km znów odbędzie się w wieczór poprzedzający Cracovia Maraton. Uczestnicy wyruszą na trasę w sobotę, 27 kwietnia o godz. 21:30. Po raz drugi z rzędu wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. Dystans 10 km należy pokonać w czasie nie dłuższym niż 1,5 godziny. Organizatorzy ustanowili limit uczestników na 5 tysięcy osób, a na liście startowej znajduje się obecnie ponad 4 100 zapisanych. Wolnych pakietów startowych pozostało więc już niespełna 900.

Ubiegłoroczna trasa została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników wydarzenia, dlatego zapadła decyzja o utrzymaniu jej przebiegu, umożliwiającego zwiedzanie przez bieganie w nocnej scenerii Krakowa. Po drodze zawodnicy napotkają wiele wspaniałych zabytków, znanych z trasy krakowskiego maratonu. Poza Rynkiem Głównym z Sukiennicami czy Kościołem Mariackim, będą też mieć w zasięgu wzroku Wawel i historyczne budowle sakralne.

Bieg Nocny

Dodatkowo, okrążając Plantami Rynek Główny uczestnicy imprezy przebiegną obok Barbakanu czy Bramy Floriańskiej.

Trasa Biegu Nocnego na 10 km posiada atest PZLA, IAAF i AIMS. Szczegółowy opis trasy oraz plik z mapą do pobrania znajdują się TUTAJ.

Ku pamięci Piotra Gładkiego

Już po raz 14. uczestnicy Mini Cracovia Maraton uczczą pamięć Piotra Gładkiego – triumfatora IV edycji krakowskiego maratonu, który jako pierwszy i jedyny dotychczas Polak wygrał Cracovia Maraton, a dwa tygodnie później tragicznie zginął w wypadku drogowym. Do Piotra Gładkiego należy wciąż aktualny rekord Polski w półmaratonie, który w 2000 roku w Hadze ustanowił z wynikiem 1:01:35.

Trasa Mini Cracovia Maratonu o długości 4,2 km prowadzi wokół Błoń Krakowskich i należy ją pokonać w czasie do 45 minut. Limit startujących to 1 500 zawodników. W biegu mogą wziąć udział osoby, które do dnia 27 kwietnia 2019 roku ukończą 13 lat.

Więcej informacji na stronie www.pzucracoviamaraton.pl

 

red.

Fot. Cracovia Maraton/ZiS Kraków