Skład reprezentacji Polski na 4. IAAF World Relays w Jokohamie

Blisko trzydziestka biało-czerwonych sprinterek i sprinterów będzie reprezentować Polskę podczas czwartej edycji Festiwalu IAAF World Relays, który w dniach 11-12 maja odbędzie się w Jokohamie.

Polska wystawi zespoły w biegach 4 x 100 metrów pań i panów oraz 4 x 400 metrów pań i panów. Biało-czerwonych nie zabraknie także w rywalizacji sztafet mieszanych. We wszystkich pięciu wspomnianych konkurencjach najlepsze reprezentacje (10 zespołów w sztafetach tradycyjnych oraz 12 w rywalizacji mieszanej) uzyskają kwalifikację do jesiennych mistrzostw świata w Dosze.

Polacy zaprezentują się też w debiutującej w programie zawodów konkurencji 2 x 2 x 400 metrów. W programie zabraknie biegu 4 x 800 metrów – w tej konkurencji Polska zdobyła cztery medale IAAF World Relays.

Obok wspomnianej sztafety 2 x 2 x 400 metrów w programie 4. IAAF World Relays pojawi się bieg 4 x 100 metrów przez płotki. Bieg rozgrywany jest na prostej, każda sztafeta biegnie po dwóch torach (bez pałeczki). Rozpoczyna płotkarz, który ustawia bloki startowe na linii… mety i biegnie w kierunku tradycyjnej linii startu dla dystansu 110 m przez płotki. Kończy bieg i wtedy na innym torze (również z bloków startowych) rusza zawodniczka, po pokonaniu dziesiątego płotka ma do przebiegnięcia nie 10,50 m a 20,50 m.

Impreza IAAF World Relays rozgrywana jest od 2014 roku. Pierwsze trzy edycje (2014, 2015, 2017) odbyły się w Nassau na Bahamach. W związku ze wstrzymaniem finansowania wydarzenia przez lokalne władze IAAF był zmuszony szukać nowego organizatora. Jokohama została wskazana jako gospodarz imprez w październiku zeszłego roku.

Jokohama położona jest ok. 40 kilometrów na południe od Tokio. Miasto liczy blisko 4 miliony mieszkańców, w maju temperatura powinna tam oscylować w granicach 22 stopni.

 

IAAF World Relays

 

źródło: pzla.pl

Fot. Wikimedia