Studenci na start! 7. PKO Białystok Półmaraton wyłoni najszybszych

W ramach 7. PKO Białystok Półmaratonu, największej imprezy biegowej w Polsce wschodniej rozegrane zostaną Akademickie Mistrzostwa w Półmaratonie. Na najlepszych czekają puchary oraz tytuły mistrzowskie. Bieg odbędzie się 5 maja. 

PKO Białystok Półmaraton od lat przyciąga na start wielu studentów. Bieg cieszy się dużą popularnością w akademickim środowisku w Białymstoku, ale organizatorzy zauważyli, że do stolicy Podlasia na półmaraton przyjeżdża coraz więcej żakóww z całej Polski.

– Zależy nam na uatrakcyjnieniu tej rywalizacji, dlatego postanowiliśmy stworzyć całkowicie odrębną klasyfikację wyłącznie dla zawodników reprezentujących uczelnie. Jesteśmy otwarci nie tylko na studentów, do zgłaszania się zapraszamy również wykładowców oraz pracowników akademickich – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Aby zostać sklasyfikowanym w Akademickich Mistrzostwach wystarczy przy rejestracji na bieg wpisać nazwę uczelni, którą reprezentujemy. Ponieważ wielu zawodników biega w barwach klubów biegowych dopuszczamy możliwość wpisania w zgłoszeniu obu nazw – klubu i uczelni – wyjaśnia.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo weryfikacji czy zwycięzcy Akademickich Mistrzostw są faktycznie związani z uczelnią, którą podali w zgłoszeniu.

Grzegorz Kuczyński liczy, że mistrzostwa przyciągną wielu uczestników. – Mamy w Białymstoku bardzo szybkich biegaczy związanych z uczelniami, ale liczymy na to, że do walki o tytuły mistrzowskie włączą się studenci i akademicy z innych miast. Trasa naszego biegu jest szybka, a majowy termin sprzyja organizacji biegowego wypadu ze znajomymi na Podlasie – zachęca.

Warto zgłosić drużynę

Poza tym w ramach półmaratonu prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa, w której udział mogą wziąć zespoły reprezentujące firmy, instytucje, kluby sportowe, służby mundurowe, a także biegacze startujący pod jedną nazwą. Najlepsze otrzymają puchary.

– Zachęcamy również studentów do tworzenia własnych drużyn. Wystarczą już cztery osoby, wśród których musi znaleźć się co najmniej jedna kobieta. Nie ma górnego ograniczenia liczby członków drużyny. Zawodnik może reprezentować tylko jedną drużynę – informuje Grzegorz Kuczyński.

Na listach startowych 7. PKO Białystok Półmaratonu znajduje się obecnie ponad 4,5 tysiąca osób. Najwięcej, bo prawie 3,2 tysiąca uczestników szykuje się do startu w biegu głównym na dystansie 21,097km. Poza tym w programie imprezy jest bezpłatny bieg śniadaniowy, bieg towarzyszący City Run na dystansie 5 kilometrów oraz biegi dla dzieci Junior City Run.

Zapisy internetowe na 7. PKO Białystok Półmaraton prowadzone są na tej stronie do 28 kwietnia. Pakiet startowy na bieg główny kosztuje 90 złotych.

mat pras.

fot. Aleksandra Szmigiel RunningCreatives