Lewandowski ambasadorem Halowych Mistrzostw Europy

Marcin Lewandowski, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w biegu na 1500 metrów został ambasadorem halowych mistrzostw Europy, które w marcu odbędą się w Toruniu. W zawodach wystartują wszystkie największe gwiazdy europejskiej lekkiej atletyki.

– Jestem dumny, że zostałem ambasadorem już nie tylko świetnego mityngu Copernicus Cup, ale również mistrzostw Europy. To będzie dla mnie jedna z najważniejszych imprez w przyszłym roku, bo po raz trzeci będę bronił tytułu mistrza Europy. Na pewno będą to moje ostatnie ME i cieszę się, że będzie to u nas, na naszej ziemi – mówił Marcin Lewandowski podczas piątkowej konferencji prasowej w Arenie Toruń. – Przygotowania idą świetnie, z dużą swobodą wygrałem ostatnio przełajowe mistrzostwa Polski  – dodał.

Prawie pół wieku czekania

Przygotowania do największej lekkoatletycznej imprezy w Polsce od 45 lat – dokładnie tyle lat temu w Katowicach również odbyły się halowe mistrzostwa Starego Kontynentu – idą zgodnie z planem.

– Wystarczy spojrzeć na nasz obiekt, by wiedzieć, że jesteśmy przygotowani. Od sześciu lat odbywają się tu wielkie imprezy lekkoatletyczne i jest to miejsce, w którym padają rekordy świata. W ostatnim czasie doinwestowaliśmy nieco obiekt, bo wiemy, że musi spełnić najwyższe standardy techniczne. Kilkanaście dni temu zostaliśmy sprawdzeni przez delegację techniczną European Athletic, a ocena jest naprawdę dobra – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

W trakcie konferencji prasowej przedstawiono również maskotkę imprezy – będzie nią piernikowa Katarzynka.

Niech tylko odpuści pandemia

Organizatorzy nie kryją, iż mają nadzieję, że sytuacja z pandemią koronawirusa do marca poprawi się na tyle, by można było wpuścić na trybuny kibiców.

– Żyjemy wielką nadzieją, że do 4 marca dojdzie do zmniejszenia ograniczeń w naszym kraju i będzie można liczyć na obecność najważniejszych, czyli kibiców na trybunach Areny Toruń. Bardzo na to liczmy – mówił prezydent Zaleski.

– Mamy na to plan, mamy różne rozwiązania – dodaje Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny Halowych Mistrzostw Europy Toruń 2021 oraz prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Wiadomo, że impreza odbędzie się w najwyższym reżimie sanitarnym. – Zawodnicy, którzy będą przylatywać do Polski, będą musieli mieć ujemne wyniki badań. Będziemy odbierać ich z lotniska osobnym transportem, po czym będą przyjeżdżać do hali na kolejne badania. Dopiero po negatywnym wyniku trafią do hotelu. Przebadani będą wszyscy – zawodnicy, wolontariusze, organizatorzy, sędziowie. Robimy to po to, by wszyscy mogli bezpiecznie startować w naszych zawodach – dodał Wolsztyński.

Wolontariusze mile widziani

Już rozpoczęła się rekrutacja wśród wolontariuszy. – W sobotę będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, zatem tym bardziej zapraszamy do współpracy wszystkich entuzjastów sportu i wolontariatu. W Toruniu będą mogli przeżyć fantastyczną przygodę – wyjaśnił dyrektor HME w Toruniu.

Rekrutacja trwa na oficjalnej stronie internetowej mistrzostw www.torun2021.pl i zakończy się 31 stycznia przyszłego roku. Zgłaszać mogą się wyłącznie osoby pełnoletnie ze znajomością języka angielskiego na poziomie minimum komunikatywnym.

Halowe Mistrzostwa Europy Toruń 2021 odbędą się w dniach 4-7 marca w Arenie Toruń. Organizację zawodów wsparły m.in. miasto Toruń i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

mat pras.
fot. Paweł Skraba