Chce wystartować w zawodach na dystansie 5 tysięcy kilometrów. Potrzebuje jeszcze 15 tysięcy złotych

W internetowym serwisie zrzutka.pl ruszyła zbiórka środków na wyjazd Pawła Żuka na Międzynarodowy Festiwal Biegów Ultra w Atenach. Impreza odbędzie się w październiku, a w jej programie znajdą się zawody na najdłuższym na świecie dystansie 5 tysięcy kilometrów. – Chciałbym być pierwszym Polakiem, który stanie na starcie tego morderczego wyzwania – deklaruje Polak, który na początku roku w Grecji zwyciężył w biegu na dystansie 1000 mil. 

15. Festiwal Biegów Ultra w Atenach rozpocznie się w 12 października i potrwa do 11 grudnia. W programie imprezy znajdują się biegi na dystansach od tysiąca do 5 tysięcy kilometrów. Zawody na tej najdłuższej trasie odbędą się na kontynencie europejskim po raz pierwszy.

Organizatorzy ogłosili, że bieg zostanie poprowadzony na kilometrowej płaskiej pętli o podłożu asfaltowym. Miejscem zawodów będzie arena Igrzysk Olimipijskich 2004 w Hellinikon. Na ukończenie biegu zawodnicy będą mieli 60 dni i nocy. Udział w imprezie to wielkie wyzwanie sportowe jak i finansowe.

– Zgromadzenie odpowiedniego sprzętu na dwa miesiące biegu, przygotowanie bazy, grupy serwisantów, zaplecza medycznego, odżywek, suplementów i przygotowanie się na szereg zdarzeń losowych pochłania nie tylko mnóstwo czasu ale i funduszy. Dość wspomnieć, że suma wpisowego na ten bieg to aż 2,3 tysiąca euro – wylicza Paweł Żuk. – Udało mi się pozyskać wsparcie kilku życzliwych firm i w ten sposób uzbierałem połowę przyjętego budżetu. O pozostałą kwotę zmuszony jestem prosić Was moi przyjaciele. Jeżeli uznacie, iż warto zainwestować w mój projekt i że emocje, których dostarczy ten start warte są wsparcia to bardzo proszę o wpłaty – zaapelował w serwisie zrzutka.pl.

Jak podkreślił Paweł Żuk o sukcesie w biegu na dystansie 5 tysięcy kilometrów zdecyduje nie tylko właściwe przygotowanie fizyczne. Jednocześnie przedstawił swój pięcioosobowy serwis team, który ma wspierać go podczas startu w Atenach. Zespół tworzy Natalia Tejchma, Kamil Werner, Edyta Wycech, Aleksandra Mądzik, i Monika Gańska-Karamon.

– Są to doświadczeni biegacze, a przede wszystkim ludzie, którzy bardzo dobrze mnie znają. Wiedzą dużo o zadaniu, które ich czeka i ufam, że razem osiągniemy upragnioną metę – mówi czołowy polski biegacz ultra.

Paweł Żuk pochodzi z Radomia, ale od kilkunastu lat mieszka w Warszawie. Przygodę z bieganiem rozpoczął dopiero w wieku 36 lat, ale dotychczas zdążył już pokonać prawie 180 maratonów i biegów ultra.

Ma na koncie sześć rekordów Polski w biegach ultra w biegu 6-dobowym, 10-dobowym, na 1000 km, 1000 mil, w biegu 24h na bieżni mechanicznej, w biegu na 100 mil na bieżni mechanicznej. Na początku 2019 roku w Atenach wygrał bieg na dystansie 1000 mil. Pokonanie ponad 1600 km zajęło mu 14 dni, 20 godzin, 2 minut i 26 sekund.

Aktualnie na koncie zbiórki znajduje się ponad 3 tysiące złotych z potrzebnej kwoty 15 tysięcy złotych. Pieniądze można wpłacać na tej stronie.

red