Jubileuszowy, 10. Supermaraton Gór Stołowych z trasą Vertical!

Supermaraton Gór Stołowych to jeden z najbardziej malowniczych biegów górskich w Polsce. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2010 roku i z perspektywy lat śmiało możemy powiedzieć, że znacząco przyczyniła się do rozwoju biegów górskich w Polsce. To właśnie na bazie SGS powstały później takie imprezy jak: Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich czy Sztafeta Górska. W pierwszej edycji SGS wystartowały 102 osoby, w tym roku limity uczestników zostały wyczerpane kilka godzin po uruchomieniu zapisów, które odbyły się jesienią ubiegłego roku. Na przestrzeni tych 10 lat trasa ze względu na ograniczenia, głównie Czeskiego Parku Narodowego została kilka razy modyfikowana osiągając w końcu długość 54,7 km i przewyższenia rzędu +2400/-2300 metrów (trasa ULTRA). W tym roku z okazji 10. edycji, organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek. Po raz pierwszy w historii imprezy odbędzie się dystans Vertical z metą na Szczelińcu.

Przypominamy, że kilka lat temu organizator biegu i zarazem budowniczy trasy – Piotr Hercog zdecydował się również wyznaczyć  trasę LIGHT – 21 km (+1003/-886 metrów). Dodatkowo od zeszłego roku odpowiadając na sugestie uczestników poprzednich edycji zawodów, organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie biura zawodów, które teraz ma swoje miejsce w Karłowie w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych (były Hotel Karłów). To właśnie tam ulokowany jest start imprezy.

Przez kolejne lata nie zmieniała się za to niepowtarzalna meta. Trasy biegów startują w Karłowie i poprowadzą uczestników przez najpiękniejsze szlaki Gór Stołowych i Broumovskich Sten po czeskiej stronie. Meta zawodów zlokalizowana jest jak zawsze na szczycie Szczelińca Wielkiego gdzie na zawodników będzie czekał chyba najlepszy bufet w Polsce.

Teoretycznie profil trasy nie wydaje się bardzo wymagający, ale warto pamiętać, że poza przewyższeniami biegacze muszą się spodziewać wymagających, wijących się między skałami, technicznych ścieżek oraz charakterystycznych wyrastających jak nigdzie indziej korzeni. To właśnie te trudności techniczne powodują, że nie jest łatwo rozwijać na tej trasie duże prędkości. Pokonanie trasy w szybkim tempie wymaga ciągłego skupienia i precyzji.

Niepowtarzalna jest meta zawodów, usytuowana jak wspomnieliśmy na szczycie Szczelińca, na który prowadzi 665 kamiennych schodów. Wykonał je pod koniec XVIII w. sołtys Karłowa Franz Pabel, udostępniając szerzej nieznany dotąd masyw. Biorąc pod uwagę, że schody to ostatni odcinek biegu ich pokonanie nie jest wcale taką łatwą sprawą. Osiągnięcie szczytu i wynagradzające wszystko wspaniałe panoramy na większość pasm w Sudetach z pewnością wynagradzają biegaczom ich wysiłek.

Supermaraton Gór Stołowych - Fot. Piotr Dymus

Jedną z tegorocznych niespodzianek jaką przygotowali organizatorzy wydarzenia jest bieg Vertical, który odbędzie się w piątek, 28 czerwca o godzinie 20. Miejscem startu będzie Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe Parku Narodowego Gór w Karłowie, a zawodnicy będą oczywiście finiszować na Szczelińcu.

Limit zawodników będzie wynosił 150 osób, ale jeśli bieg spotka się z z dużym zainteresowaniem i do końca maja wyczerpie się cała pula uczestników, organizatorzy obiecują poszerzyć listę startujących o kolejne 150 osób.

Długość trasy to 1,5 km i 141 metrów w górę. Bieg będzie miał wspólny start. Pierwsze kilkaset metrów będzie poprowadzone szeroką, lekko wznoszącą się pod górę ścieżką, po czym zaczną się słynne kamienne schody, które poprowadzą zawodników prosto do mety.  Nie jest tajemnicą, że na schodach wyprzedzać jest niezwykle ciężko, dlatego o kolejności zawodników będzie decydować nie tylko siła i wytrzymałość, ale przede wszystkim taktyka.

Głównymi sponsorami imprezy będą Petzl, który między innymi oświetli zawodnikom trasę Verticala oraz marka Suunto, która będzie podczas imprezy promowała swój najnowszy produkt. Zapisy na Vertcila rozpoczną się 20 maja 2019 (poniedziałek) godz. 8:00 na stronie www.maratongorstolowych.pl.

Na 10. edycję imprezy zostali zaproszeni wszyscy dotychczasowi zwycięzcy SGS. Regulamin zawodów, trasy, gpx i wykresy dostępne będą na stronie www.maratongorstolowych.pl.

Supermaraton Gór Stołowych odbędzie się w dniach 28-30 czerwca 2019 roku.

 

mat.pras

Fot. Piotr Dymus