Pokona 7. PKO Białystok Półmaraton w protezie. „Niepełnosprawność to nie wyrok na siedzenie w domu”

Jednym z prawie 5 tysięcy uczestników 7. PKO Białystok Półmaratonu, który odbędzie się 5 maja będzie 22-letni Dawid Dobkowski. Ełczanin urodził się bez jednej kończyny, mimo to m.in. gra w piłkę i trenuje lekkoatletykę. Niedzielny bieg będzie jego debiutem na dystansie 21,097km.  – Niepełnosprawność to nie wyrok na siedzenie w domu. Jeżeli ktoś chce rozwijać swoje pasje to nie jest to dla niego żadną przeszkodą – uważa ambasador akcji „Poruszamy ludzi”.

Dawid Dobkowski protezę nosi od dziecka. Stara się jednak wieść bardziej aktywne życie niż niejedna osoba pełnosprawna. Od sześciu lat jest reprezentantem Polski w AMP Futbolu, którą tworzą osoby m.in. po amputacjach. Poza tym od listopada 2017 roku trenuje lekkoatletykę w klubie Start Białystok. Na co dzień jest studentem Politechniki Białostockiej na kierunku Turystyka i Rekreacja.

Ełczanin będzie prawdopodobnie pierwszym niepełnosprawnym sportowcem, który wystartuje w protezie w półmaratonie na Podlasiu i jednym z nielicznych w Polsce.

– Plan na półmaraton pojawił się na początku roku jako cel i postanowienie na 2019 rok.  Ogólnie czuje się dobrze nie stresuje się i nie zakładam określonego tempa – mówi Dawid Dobkowski.Najważniejsze dla mnie jest to, żeby pokazać, że niepełnosprawność to nie wyrok na siedzenie w domu – podkreśla.  

22-latek dotychczas na ulicy startował trzy razy. Zadebiutował w 2017 roku w Biegu Powstania Warszawskiego, gdzie uzyskał czas 34:50. Rok temu w maju Dobkowski wziął udział w biegu City Run, który towarzyszył 6. PKO Białystok Półmaratonowi. Dystans 5km pokonał w 28:42. Na co dzień biega i trenuje w specjalnej protezie.

Zawodnik Startu Białystok za sobą również debiut w biegu przeszkodowym. W 2017 roku wystartował w Hero Run, który odbył się 1 października na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Stawił czoła kilkunastu przeszkodom, które znalazły się na trasie o długości 4 kilometrów. Na mecie zameldował się po upływie 55:30.

Dawid Dobkowski to ambasador akcji edukacyjnej „Poruszamy ludzi”, którą prowadzi Centrum Ortopedyczno-Protetyczne w Białymstoku. W tym projekcie niepełnosprawni udowadniają, że nie różnią się od innych oraz zachęcają osoby z różnymi dysfunkcjami do aktywności i spełniania marzeń.

red