Rachik i Fisikovici zwyciężają w Karlowych Warach. EuroHerosi już zbierają punkty do rankingu

Siódma edycja Mattoni Karlovy Vary Half Marathon zakończyła się zdecydowanymi zwycięstwami Włocha Yassina Rachika i Lilii Fisikovici z Mołdawii. Zawodnik z Italii z wynikiem 1:02:59 ustanowił europejski rekord trasy. Dzisiejszy bieg zainaugurował kolejny sezon projektu EuroHeroes, który ma na celu wspieranie rozwoju biegaczy ze Starego Kontynentu.

Rachik i Fisikovici poza zasięgiem rywali

25-letni Yassine Rachik w Karlowych Warach zaimponował formą, szybko odłączył się od reszty stawki i samotnie pomknął do mety. Poprawił o prawie minutę wynik, jaki w ubiegłym roku uzyskał zwycięzca – Roman Romanienko.

Ukrainiec nie zdołał dzisiaj obronić tytułu i finiszował jako drugi z czasem 1:04:39. Trzecie miejsce w Karlowych Warach wywalczył dobrze znany w Polsce Mykola Łukymczuk z wynikiem 1:04:59.

Rywalizację wśród kobiet zdecydowanie wygrała Mołdawianka Lilia Fiskovici. – Chciałam pobiec dzisiaj poniżej godziny i 11 minut, ale trasa była nieco pagórkowata i nie byłam w stanie pokonać jej szybciej – mówiła na mecie uradowana zwyciężczyni. – W Czechach czuję się jak u siebie. Cieszę się, że za dwa tygodnie wystartuję w Czeskich Budziejowicach – dodała biegaczka, która dzisiaj uzyskała wynik 1:12:34.

Po Mołdawiance na metę kolejno wpadały Ukrainki. Druga z czasem 1:14:32 była Olga Kotovska, a trzecia Viktoria Kałużna (1:14:45). Najlepszy z Czechów był Jiří Petr, który uzyskał wynik 1:10:28, a wśród Czeszek tryumfowała Petra Pastorová (1:21:35).

Rozstrzygnięcia z Karlowych Warów oznaczają, że pierwszym liderem tegorocznego rankingu EuroHeroes Challange został Yassine Rachik, który za zwycięstwo w dzisiejszym biegu zdobył 1,110 punktów. Wśród kobiet prowadzi Lilia Fisikovici z 1,129 punktami na koncie.

Do mety biegu głównego w Karlowych Warach dotarło 2787 biegaczy, dodatkowo ponad tysiąc osób wzięło udział w towarzyszącym półmaratonowi biegu sztafetowym. Wcześniej odbył się bieg dm family run bez pomiaru czasu, który zgromadził około 3 tysiące uczestników.

Kolejna impreza z cyklu EuroHeroes odbędzie się za dwa tygodnie z Czeskich Budziejowicach. Trzecią okazją do zgromadzenia punktów w rankingu EuroChallenge będzie bieg w Ołomuńcu zaplanowany na 15 czerwca. Cykl zakończy półmaraton w Uściu nad Łabą, który odbędzie się 21 września.

RunCzech szuka nowego Zatopka

Projekt EuroHeroes to inicjatywa RunCzech i European Athletics, która ma na celu znalezienie i wypromowanie nowych, utalentowanych zawodników z Europy, którzy mogliby się stać autorytetami w społeczności biegowej.

Misją EuroHeroes ma być większe rozpowszechnienie ruchu i zaktywizowanie ludzi w Europie do uprawiania biegania. Promocją aktywnego życia mają zająć się ambasadorzy – najlepsi europejscy biegacze.

– Europa kiedyś miała swoich biegowych bohaterów jak Emil Zatopek, Paula Radcliffe, Stefano Baldini, Sebastian Coe. Kiedyś znów się pojawią, dzięki inicjatywie EuroHeroes – podkreślają organizatorzy.

Uczestnicząc w projekcie EuroHeroes biegacze walczą zarówno o zwycięstwa, jak i atrakcyjne nagrody. Aby zachęcić zawodników do startu we wszystkich czterech biegach odbywających się w ramach projektu został stworzony ranking EuroChallenge. Nagrody czekają na pierwszych ośmiu mężczyzn i kobiet na każdym z biegów oraz na najlepszych w ogólnym rankingu.

Zwycięzcy każdego z czterech biegów EuroHeroes otrzymują po 3 tysiące euro, drugie miejsce wycenione jest na 1,2 tysiąca euro, a zawodnicy, którzy zajmą trzecią lokatę otrzymają po 700 euro. Czescy biegacze mają do dyspozycji dodatkową pulę nagród.

Za zwycięstwo w rankingu EuroChallenge przysługuje 5 tysięcy euro, drugie miejsce w zestawieniu wyceniono na 3 tysiące euro, a zajęcie trzeciego miejsca będzie premiowane kwotą tysiąca euro.

Taki system premiowania oznacza, że biegacz, który wygra wszystkie cztery imprezy i zajmie pierwsze miejsce w rankingu może wzbogacić się nawet o 17 tysięcy euro.

mat pras.