Trening z Marcinem Chabowskim otworzył biegowe święto w Białymstoku

Na rozpoczęcie weekendu z 7. PKO Białystok Półmaratonem w piątek w Parku Zwierzynieckim oraz na stadionie BOSiR odbył się trening, który poprowadził Marcin Chabowski. W bezpłatnych zajęciach wzięło udział około 50 osób. Aktualny mistrz Polski w maratonie przyjechał do stolicy Podlasia na zaproszenie Fundacji Białystok Biega i w niedzielę powalczy o zwycięstwo w półmaratonie. 

Trening poprowadzony przez Marcina Chabowskiego to pierwszy akord biegowego weekendu w Białymstoku. Zajęcia rozpoczęły się od przetruchtania 2-3km, potem sześciokrotny mistrz Polski na dystansie 10 km zaordynował biegaczom kilka ćwiczeń o niskiej intensywności.

– Z pewnością każdego z Was w niedzielę czeka start na dystansie 5km lub półmaraton, dlatego dzisiaj nie ma sensu trenować zbyt mocno – zapowiedział na początku Marcin Chabowski. – Celem naszych zajęć będzie praca nad sprawnością, ponieważ jest ona bardzo ważna i ma istotny wpływ na wyniki odnoszone w bieganiu – dodał.

Chabowski zwrócił uwagę na to, że biegacze bardzo często mają problem z opanowaniem rotacji zewnętrznej w stawie ramiennym oraz rozluźnieniem pospinanej klatki piersiowej. Pokazał biegaczom kilka dynamicznych ćwiczeń, które wspierają optymalne ułożenie sylwetki podczas biegania. Nie zabrakło wymachów ramion oraz zadań doskonalących koordynację ruchową.

Na położonym w sąsiedztwie Parku Zwierzynieckiego stadionie BOSiR Marcin Chabowski zaprezentował kika statycznych ćwiczeń pokazująych efektywne metody rozciągania się. Nadzorował prawidłowe wykonywanie zadań i uczulał, aby wykonywać je poprawnie. – Tylko wtedy mają sens – zaznaczał.

Na zakończenie treningu cała grupa wykonała po kilka 100 metrowych przebieżek, podczas których biegacze mieli zwrócić uwagę na technikę biegu.

Jutro kolejny dzień biegowego weekendu w stolicy Podlasia. O godzinie 9:00 spod Pałacu Branickich wyruszy bezpłatny bieg śniadaniowy z metą na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Do pokonania będzie dystans około 4km, w wydarzeniu może wziąć udział każdy chętny.

Po południu natomiast swoje biegowe święto będą miały dzieciaki, które począwszy od godziny 14:00 będą startować w ramach Junior City Run na dystansach od 100m do 1km.

Na niedzielę zaplanowano silnie obsadzony bieg główny na dystansie 21,097km oraz bieg towarzyszący City Run na trasie o długości 5km. Na listach startowych wszystkich imprez weekendu jest ponad 6 tysięcy uczestników.

md

fot. Krzysztof Karpiński