13. Bieg Ursynowa już w sobotę. Poznamy Mistrza Polski na dystansie 5km

Już po raz 13. biegacze pobiegną główną arterią Ursynowa – al. Komisji Edukacji Narodowej. Bieg Ursynowa na dystansie 5 kilometrów wystartuje w sobotę 15 czerwca o godzinie 10:00. Na listach startowych znajduje się już  ponad 2 tysiące uczestników.

Kto zostanie Mistrzem Polski?

W ramach Biegu Ursynowa odbędą się Mistrzostwa Polski mężczyzn. Organizatorzy awizują start m.in. trzykrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich i aktualnego rekordzisty Polski w maratonie – Henryka Szosta, obrońcy tytułu i wielokrotnego reprezentanta Polski – Yareda Shegumo, Emila Dobrowolskiego, Artura Olejarza oraz Jakuba Nowaka.

Henryk Szost pod koniec maja w Łodzi zaliczył dobry występ w 17. Biegu Ulicą Piotrkowską, gdzie z wynikiem 29:30 zajął trzecie miejsce. Jak mówi, po kontuzji, której nabawił się podczas kwietniowego maratonu w Londynie nie ma już śladu.

Uraz okazał się być bolesnym naciągnięciem pachwiny, z którym borykałem się około 3 tygodnie. Teraz jestem zdrowy i pełny sił – powiedział nam Henryk Szost, którego rekord życiowy na dystansie 5km wynosi 13:59 pochodzi z 2012 roku. – Rzadko startuję na tym dystansie. Znacznie częściej wybieram 10km. W sobotę pobiegnę w Warszawie, ponieważ potrzebuję takiego szybkiego przetarcia. Aktualnie pracuję nad szybkością, w ostatnim czasie wykonałem kilka mocnych treningów, zobaczymy jaka będzie dyspozycja w stolicy – dodał.

Wszystko wskazuje na to, że do soboty utrzyma się upalna pogoda, która panuje w Warszawie. – Bardzo nie lubię biegać w wysokich temperaturach. Na szczęście to tylko 5km, a więc wysiłek poniżej 15 minut. Gorzej, jak podobne warunki trafią się na dłuższym dystansie, zwłaszcza na maratonie – mówi Henryk Szost. – Liczę, że bieg będzie stał na dobrym poziomie i będzie prowadzony w szybkim tempie. Upał będzie przeszkadzał każdemu – zakończył rekordzista Polski w maratonie.

Do walki o zwycięstwo raczej nie włączy się Yared Shegumo, który niedawno powrócił do treningów po kontuzji odniesionej podczas sierpniowych Mistrzostw Europy w Berlinie.

Nie będę w stanie bronić tytułu wywalczonego przed rokiem na ulicach Ursynowa. Sobotni start  będzie dla mnie przede wszystkim sprawdzianem prędkości, ostatnim przed wyjazdem na obóz, na którym będę szykował formę na jesienny maraton – tłumaczy wicemistrz Europy w maratonie z 2014 roku.

Bieg Ursynowa

Sobotni bieg nie wyłoni Mistrzyni Polski w biegu na 5km. Impreza w tej randze odbędzie się 23 czerwca w miejscowości Cienin Zaborny położonej w gminie Słupca. W Warszawie wystartuje jednak kilka szybkich zawodniczek.

Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się Izabela Trzaskalska, która niespełna 2 tygodnie temu nabiegała swój nowy rekord życiowy na dystansie 5km – 16:02. W walce o zwycięstwo powinna się także liczyć będąca w dobrej formie Ewa Jagielska (16:39) oraz Anna Szyszka (rekord 16:55).

Aktualny rekordy trasy Biegu Ursynowa padł w 2014 roku. Należy do Łukasza Parszczyńskiego i wynosi 13:51. Najszybszą kobietą w historii na trasie wzdłuż Alei KEN była Dominika Nowakowska, która w 2012 roku uzyskała wynik 15:52.

Bieg Ursynowa to także Mistrzostwa Polski Masters kobiet i mężczyzn. W klasyfikacji tej wezmą udział wszystkie osoby, które w dniu zawodów będą miały ukończony 35 rok życia. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych Masters (od 35 lat w górę, co 5 lat) zostaną nagrodzeni medalami przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters.

Dobry na „życiówkę” i na debiut

Jak zapowiadają organizatorzy w myśl hasła, które towarzyszy imprezie od lat – YES I KEN – impreza głównie skierowana jest do amatorów biegania. Łatwa, szybka trasa, pacemakerzy prowadzący na czasy co minutę oraz limit 45 minut tworzą doskonałą okazję zarówno do walki o sportowe marzenia, jak i na biegowy debiut. Zawodnicy wyruszą spod Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61) w kierunku południowym 15 czerwca punktualnie o godzinie 10:00.

Dla najmłodszych amatorów sportu organizatorzy przygotowali Wielobój Sprawnościowy, w którym udział mogą wziąć dzieci w wieku 5-11 lat. Każdy uczestnik, który zmierzy się z ośmioma zadaniami sprawnościowymi, otrzyma pamiątkowy medal i upominek. Stacje Wieloboju będą działy przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów w godzinach 9:30-13:30. Obowiązkowej darmowej rejestracji dokonuje się na miejscu w dniu imprezy.

W imprezie już zadeklarowało udział ponad 2 tysiące biegaczy, a chętni mogą zarejestrować się do piątku, 14 czerwca do godziny 20:00 na stronie www.biegursynowa.com

red. na podstawie mat pras.