7. PKO Nocny Wrocław Półmaraton dla Etiopczyka. Dwóch Polaków na podium

Zwycięzcą 7. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu okazał się Getaye Gelau z Etiopii, który pokonał trasę w czasie 1:04:38. Tuż za nim finiszowali dwaj Polacy – Artur Kozłowski i Szymon Kulka. Wśród kobiet całe podium zajęli goście. Wygrała Ukrainka Oleksandra Shafar (1:12:15). Mimo, że sprzedano ponad 13 tysięcy pakietów startowych, deszczowy półmaraton w stolicy Dolnego Śląska ukończyło 10 678 osób, o 98 osób mniej niż rok wcześniej.

Ponad 10 tysięcy zawodników ruszyło na ulice Wrocławia po raz pierwszy z toru żużlowego Stadionu Olimpijskiego. Z tej okazji rozpalono olimpijski znicz, po raz pierwszy od czasów przedwojennych.

Start miał efektowną oprawę, nie zabrakło dymów, iskier i błysków reflektorów. O widowiskowość biegu później zadbała aura. Praktycznie tuż po starcie zaczął padać deszcz, nad Wrocławiem przeszła burza, a zawodnicy pokonywali trasę wśród błysków i grzmotów.

W takich warunkach od początku najlepiej radził sobie Etiopczyk, Getaye Gelau, który szybko objął prowadzenie. Na 10 kilometrze miał 11 sekund przewagi nad kolejnym zawodnikiem, którym był Szymon Kulka. Tuż za plecami biegacza z Ropy znajdował się wówczas Artur Kozłowski. Obaj Polacy wypracowali już wtedy solidny, ponad 40 sekundowy zapas nad kolejnymi zawodnikami w stawce, którymi byli Kenijczycy.

Na trasie starali się dogonić Gelau, ale ostatecznie Etiopczyk dotarł do mety niezagrożony, a bój o drugie miejsce stoczyli między sobą. Zwycięsko wyszedł z niego Kozłowski, który na mecie uzyskał czas 1:05:03. Wyprzedził Kulkę o 10 sekund.

Wśród prym wiodła koalicja biegaczek z Ukrainy i Kenii. Wygrała Oleksandra Shafar z Ukrainy (1:12:15), która rok temu dobiegła do mety we Wrocławiu jako druga, poprawiła swój czas na wrocławskiej trasie o ponad 3 minuty.

Na drugim miejscu znalazła się Caroline Jebet Korir z Kenii (1:12:18), trzecia finiszowała jej rodaczka Ruth Nundu Mbatha z czasem 1:15:57. Pierwszą Polką na mecie była Monika Stefanowicz, która dotarła jako czwarta z czasem 1:16:55.

Motywem przewodnim tegorocznego półmaratonu w Stolicy Dolnego Śląska była muzyka klubowa. Taneczne rytmy towarzyszyły zawodnikom i kibicom, którzy wypełnili większą część trybuny zachodniej Stadionu Olimpijskiego.

Na szyjach zawodników zawisły po raz kolejny medale z krasnalami. Tym razem na pamiątkowych trofeach znalazła się para roztańczonych skrzatów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tegoroczne medale 7. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu będą łączyć się z trofeami za 37. PKO Wrocław Maraton.  Wspomniany bieg na królewskim dystansie – 37. PKO Wrocław Maraton – odbędzie się 15. września 2019 roku. Zapisy do udziału w tej imprezie wciąż trwają.

red

fot. Dorota Szota/maratonczyk.pl
facebook.com/maraton.wroclawski