Bieszczady czekają na Rzeźników. Biegowe święto tuż tuż

Już 19 czerwca w Bieszczadach rozpocznie się V Festiwal Biegu Rzeźnika – prawdziwe biegowe święto. Jak co roku do Cisnej przyjadą biegacze z całymi rodzinami, bowiem Festiwal to nie tylko flagowy – blisko 80 kilometrowy – XVI Bieg Rzeźnika, ale także szereg biegów na różnych dystansach, targi sprzętu sportowego, atrakcje i biegi dla dzieci oraz przede wszystkim spotkanie dla wszystkich miłośników biegania. 

Już po raz szesnasty bieszczadzkie szlaki opanują biegacze. Organizatorzy przygotowali w sumie 8 biegów, na dystansach od 11 do 148 km oraz coś dla młodych adeptów biegania – seria biegów o wdzięcznej nazwie Rzeźniczątko – dla dzieci w każdym wieku.

Bieg Rzeźnika tylko w parach

Największe emocje budzi oczywiście legendarny już Bieg Rzeźnika, który odbędzie się 21 czerwca. 80 km po wymagającej trasie jest prawdziwym wyzwaniem i testem nie tylko sprawności fizycznej, ale i charakteru. Bieg jest unikalny ponieważ startują w nim wyłącznie dwuosobowe drużyny, które w tym samym składzie muszą przebyć całą trasę bez względu na okoliczności.

Wymóg biegania parami ma swoją genezę w chęci dbania o bezpieczeństwo, jednak z biegiem czasu na stałe, w sposób nierozłączny wpisał się w formułę Biegu Rzeźnika. Okazało się bowiem, że po pierwsze, ukończenie biegu jednocześnie przez dwie osoby jest zadaniem o wiele trudniejszym niż dokonanie tego w pojedynkę, a po drugie, taka formuła wymusza i krzewi ideę współpracy zespołowej, uczy odpowiedzialności zarówno za siebie jak i za partnera z drużyny.

Nikt nie może pokonywać trasy w pojedynkę. Zawodnicy z jednej drużyny nie mogą się oddalać od siebie na trasie biegu. Powstanie odległości między zawodnikami większej niż 100 m lub pojawienie się na punkcie kontrolnym w pojedynkę skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją drużyny.

Rzeźnik Sky otworzy biegowe święto

Tegoroczny festiwal rozpocznie się na dobre 20 czerwca od biegu w formule Rzeźnik SKY. To prawdziwa rzeź w Bieszczadach, uczestnicy będą się ścigać na 50 km trasie z ponad trzema tysiącami metrów przewyższenia.

Na profilu biegu ciężko dopatrzeć się płaskich odcinków, zawodnicy będą musieli się za to zmierzyć z 6 szczytami gwarantującymi ostre podejścia i nie mniej wymagające zbiegi. Do tej rywalizacji zaproszona została cała polska czołówka biegaczy górskich, co gwarantuje wysoki poziom rywalizacji.

Na prawdziwych amatorów biegów ultra, czyli z dystansem ponad 50 km, czeka Bieg Rzeźnika Ultra, który odbędzie się również 20 czerwca. Do wyboru są dwie trasy 105 i 150 km. Żeby uświadomić sobie skalę trudności wystarczy powiedzieć, że limit czasu na pokonanie tego biegu to 26 godzin, czyli można biec całą dobę bez przerwy.

Kolejką na start Rzeźniczka 

Dla biegaczy o nieco krótszym stażu biegowym – a pierwotnie dla obsługi, która przyjeżdżała w Bieszczady, ale nie mogła wystartować w samym Biegu Rzeźnika – przygotowany jest 30 kilometrowy Rzeźniczek, czyli Mały Bieg Rzeźnika. Biegaczy na start dowozi Bieszczadzka Kolejka Leśna, co samo w sobie jest wspaniałym przeżyciem. Dodatkowo odbędzie się Nocny Rzeźniczek, czyli bieg na tej samej trasie, tylko że w nocy. Po zmroku biegać będą w piątek, 21 czerwca, a na regularny Rzeźniczek zarezerwowano sobotę.

Również w sobotę, 22 czerwca odbędzie się bardzo dobrze przez uczestników przyjęty w ubiegłym roku 11 kilometrowy bieg na Jeleni Skok. Czyli bieg dla wszystkich – dla jednych pierwszy bieg w ogóle, dla innych rozbieganie po Rzeźniku Ultra, lub możliwość do pobiegania w czasie Festiwalu – tu ukłon i podziękowanie w stronę wolontariuszy.

Ostatniego dnia Festiwalu, czyli w niedzielę 23 czerwca, o nie wiadomo jeszcze której godzinie i nie wiadomo skąd wystartuje trzecia edycja tajemniczego biegu Rzeźnik Enigma. Jego uczestnicy nie znają trasy, miejsca i godziny startu, dystansu do pokonania… również nie znają! Mogą za to spodziewać się wielu atrakcji niebiegowych. Organizatorzy  zapewniają, że mają w odwodzie wystarczająco dużo niespodzianek i nikomu po drodze nie będzie się nudzić.

V Festiwal Biegu Rzeźnika to także muzyczna uczta! W sobotę 22 czerwca od godziny 16:00 startuje seria koncertów na scena na Orliku w Cisnej. Zagrają: – Dżentelmenels – IKSY – BENIAMIN i RR.

Tradycyjnie bazą imprezy będzie Cisna. Centrum Festiwalu będzie miejscowy Orlik, gdzie zlokalizowane zostanie biuro zawodów, odbędą się targi EXPO, koncerty oraz start i meta większości biegów, a także całe zaplecze logistyczne.

 

Źródło: Bieg Rzeźnika