Za 5 dni triathlon w sercu Warszawy

Już w niedzielę o godzinie 9:00 rozlegnie się huk armaty zwiastujący start zawodów triathlonowych IRONMAN 5150 Warsaw. Na olimpijskim dystansie zmierzy się niemal 1300 zawodników z kilkudziesięciu krajów świata. Wśród nich, najlepsi polscy zawodnicy, uznane nazwiska międzynarodowej sceny triathlonowej oraz grono znanych przedstawicieli polskiego sportu, kultury i rozrywki.

Triathlon w sercu Warszawy

Zawodnicy rozpoczną od 1,5 km pływania w Jeziorze Zegrzyńskim. Następnie udadzą się na etap kolarski, prowadzący do centrum Warszawy. Jego końcowy etap został w tym roku zmodyfikowany, ku uciesze miłośników jazdy na rowerze. Po minięciu Centrum Olimpijskiego PKOL, Cytadeli Warszawskiej i Zamku Królewskiego, wydłużony został fragment trasy na Wisłostradzie, dzięki czemu zawodnicy przejadą słynnym tunelem.

Po wyjściu ze strefy zmian T2 na Wybrzeżu Kościuszkowskim, uczestnicy zawodów pobiegną 10 kilometrową trasą po Moście Świętokrzyskim i Bulwarach Wiślanych. Meta zostanie zlokalizowana w miejscu absolutnie symbolicznym – tuż obok Pomnika Syrenki Warszawskiej.

IRONMAN 5150 Warsaw

Długa lista faworytów

Swój udział w zawodach zadeklarowała światowa elita, więc emocje w niedzielę będą sięgać zenitu. Wśród faworytów imprezy wymienia się m.in. Jamesa Cunnamę, Daniila Sapunova, Ruedi Wilde’a, Miłosza Sowińskiego oraz Tomasz Brembora. Wśród pań pretendentkami do podium są: Ewa Komander, Paulina Kotfica, Paulina Klimas, Saskia Käs oraz Hanna Kaźmierczak.

Niezmiernie cieszę się, że z roku na rok rośnie frekwencja IRONMAN 5150 Warsaw. W sposób szczególny cieszymy się też z możliwości podziwiania na trasie prawdziwych gwiazd triathlonu. Bez wątpienia należy do nich James Cunnama. Oprócz niego na starcie zobaczymy Daniila Sapunova, Ruedi Wilde’a oraz najlepszych polskich triathlonistów. To dla nas zaszczyt, że najlepsi chcą ścigać się w naszych zawodach – mówi Michał Drelich, dyrektor imprezy.

Na liście startowej IRONMAN 5150 Warsaw znajduje się niemal 1350 osób, co jest rekordową liczbą w 4-letniej historii wydarzenia.

Zgłoszeni zawodnicy reprezentują 26 różnych państw. Jesteśmy dumni, że nasze zawody przyciągają rosnącą liczbę obcokrajowców. Trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby mogli oni przy okazji podziwiać najpiękniejsze zabytki oraz kultowe miejsca na mapie Warszawy, jak Zamek Królewski, Multimedialny Park Fontann, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, PGE Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik czy Pomnik Syrenki Warszawskiejmówi Piotr Jakóbik, dyrektor marketingu wydarzenia.

Celebryci w słusznej sprawie

W IRONMAN 5150 Warsaw 2019 udział wezmą także znane osoby zaangażowane w akcję charytatywną #TRI2help. Na starcie zobaczymy m.in. mistrza świata w pływaniu Pawła Korzeniowskiego, aktorkę Karolinę Gorczycę, dziennikarkę Beatę Sadowską oraz kabareciarza Tomasza Jachimka.

Pływania nie muszę się obawiać. Na rowerze czuję się dość dobrze. Najbardziej obawiam się biegania.  Dwa lata temu, kiedy po raz pierwszy wyszedłem pobiegać pierwsze 10 km ukończyłem w czasie 56 minut. Następnego dnia miałem zakwasy i tak bolały mnie nogi, że nie mogłem chodzić. Po dwóch latach treningów, jestem w stanie przebiec dyszkę poniżej 40 minut. Czasem się zastanawiam się czemu w triathlonie ostatnim etapem jest bieganie, a nie moje ulubione pływanie (śmiech). W ramach akcji #Tri2help zachęcam do wpłat na zbiórkę na spełnienie marzenia 14-letniego Kuby, podopiecznego fundacji Mam Marzenie – mówi ambsador akcji Paweł Korzeniowski.

Akcja #TRI2help jest elementem „Roku Charytatywności w Triathlonie”, ogłoszonego przez organizatorów IRONMAN 5150 Warsaw i Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. W akcję zaangażowanych jest kilkanaście osób – sportowców, dziennikarzy, artystów – które poprzez swój start w zawodach zbierają środki na różnorodne cele dobroczynne. Więcej informacji, a także zbiórki charytatywne, można znaleźć pod adresem www.ironmangdynia.pl/tri2help.

Nie tylko dla dorosłych

W oczekiwaniu na główną rywalizację w niedzielę, dzień wcześniej rozegrane zostaną zawody Wiśniowski IRONKIDS Warsaw. Na Bulwarach Wiślanych, dzieci i młodzież w różnym wieku wezmą udział w krótkich biegach na dystansach od 200 do 1800 metrów. To doskonała okazja, aby aktywnie spędzić ten dzień na świeżym powietrzu, wraz z całą rodziną.

IRONMAN 5150 Warsaw to także okazja dla dorosłych na postawienie pierwszych kroków w triathlonie. Ma temu służyć rywalizacja sztafetowa, pozwalająca pokonać dystans olimpijski – 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu – w trzyosobowych drużynach. To idealny sposób na poczucie ducha triathlonowej rywalizacji dla tych, którzy jeszcze nie są gotowi, aby samemu zmierzyć się ze wszystkimi trzema dyscyplinami. Na starcie zobaczymy blisko 70 drużyn!

Dodatkowe atrakcje dla kibiców

Z myślą o rodzinach zawodników i kibicach, na Skwerze Kahla powstanie miasteczko IRONMAN Village, z animacjami dla najmłodszych, strefą expo, sklepem z pamiątkami z imprezy i wieloma innymi atrakcjami. Będzie można m.in. odbyć jazdy testowe samochodami Mercedes-Benz.

Przy trasie nie zabraknie punktów muzycznych Red Bull, gdzie będzie można zagrzewać zawodników do walki. Natomiast przy samej mecie powstaną trybuny (wstęp bezpłatny), gdzie o atmosferę i głośny doping zadba niezawodny DJ Gambit.

mat pras.