Zakopiańska Wielka Krokiew czeka na biegaczy. Ostatnie 100 miejsc na RedBull400

29 czerwca po raz drugi w Polsce wystartuje RedBull 400, jeden z najtrudniejszych, 400-metrowych sprintów na świecie. Wciąż można podjąć wyzwanie i wziąć udział w wyścigu na szczyt skoczni narciarskiej – samemu, bądź w sztafecie. Obecność na Wielkiej Krokwi potwierdzili już m.in.: Joanna Jóźwik, Adam Małysz i Andrzej Bargiel. 

Tutaj finiszuje się na czworakach

Tylko 400 metrów? Red Bull 400 to jeden z najtrudniejszych bieg na tym dystansie. Trasę charakteryzuje przewyższenie sięgające 140 metrów i nachylenie 37 stopni. Podczas podbiegu cały czas robi się bardziej stromo, uczestnicy bardzo często finiszują na czworakach.

Tętno startujących sięga 200 uderzeń na minutę, a poruszanie utrudnia kwas mlekowy gromadzący się w mięśniach. Biegowa rywalizacja na skoczni narciarskiej to wymagające przekroczenia własnych granic wzywanie oraz jedyny taki test wytrzymałości i siły.

Cieszę się niezmiernie, że mamy te zawody u nas w kraju. Podczas pierwszej edycji uczestnicy padali na szczycie, ale jak przeszło pierwsze zmęczenie to wszyscy byli super zadowoleni, pełni emocji! – relacjonował Adam Małysz, który i w tym roku będzie kibicował zawodnikom Red Bull 400.

Wycieńczający sprint na skocznię narciarską rozpoczyna się u jej podnóża, a kończy na szczycie. Na ukończenie zawodów uczestnicy mają 15 minut. Podczas pierwszej odsłony imprezy w Polsce zwyciężył Słowak, Tomas Celko, który zameldował się na mecie już po 3 minutach i 47 sekundach! Wśród kobiet najlepsza była Iwona Januszyk (4:35 min).

Ostatnie 100 miejsc

29 czerwca w COS OPO Zakopane stawi się 800 zawodników z Polski i Europy. Jak informują organizatorzy na listach startowych jest już 700 uczestników, dostępna jest pula ostatnich 100 miejsc.

Zawody są otwarte dla amatorów i profesjonalistów. Rywalizować można zarówno na pełnym dystansie, jak i w sztafecie (4x100m). Opłaty startowe wynoszą kolejno 109 zł za bieg indywidualny i 299 zł za zgłoszenie drużyny. W pakiecie startowym poza numerem startowym uczestnicy otrzymają koszulkę techniczną New Balance.

Start wydarzenia zaplanowany jest na godzinę 12:00. Impreza jest otwarta dla kibiców, którzy będą mogli oglądać zawody spod Wielkiej Krokwi. Z myślą o nich organizatorzy przygotowują specjalny telebim i dodatkowe atrakcje. Na miejscu obecne będzie można spotkać m.in.: biegaczkę Joannę Jóźwik, ikonę skoków narciarskich Adama Małysza i ski-alpinistę z Zakopanego Andrzeja Bargiela.

Druga edycja imprezy w naszym kraju jest częścią cyklu wyścigów Red Bull 400, które w 2019 roku odbywają się w 20 lokalizacjach, na trzech kontynentach w takich miejscach jak m.in. Lahti, Sapporo, Trondheim, Liberec, Bischofshofen czy Titisee-Neustadt. Najlepsi zawodnicy spotkają się 13 lipca w kanadyjskim Whistler na przystanku rangi Mistrzostw Świata.

red. na podstawie mat pras.

fot. Piotr Staroń, Marcin Kin