Zapisy na 42. Bieg Lechitów minęły półmetek. Poznaliśmy projekt koszulki

15 września z Ostrowa Lednickiego, siedziby pierwszych Piastów, wystartują uczestnicy 42. Biegu Lechitów, jednego z najstarszych biegów ulicznych w Polsce. Biegacze pokonają trasę, którą w 1000 roku Otton III pieszo wędrował do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. Na liście startowej tegorocznej edycji widnieje już ponad 2,7 tysiąca zgłoszeń, a limit uczestników organizatorzy ustanowili na 4 tysiące osób.

Historyczna trasa 42. Biegu Lechitów prowadzi z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Uczestnicy półmaratonu wystartują 15 września o godz. 11.00 z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim, uważanego za miejsce, w którym przed wiekami dokonano chrztu Polski. Zawodnicy pobiegną historycznym Szlakiem Piastowskim prosto do mety znajdującej się na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie.

W pierwszej edycji Biegu Lechitów wystartowało 305 osób, na mecie zameldowało się 283 biegaczy. Limit uczestników tegorocznego biegu organizatorzy ustanowili na poziomie 4 tysięcy uczestników,  a na liście startowej widnieje już ponad 2,7 tysiąca zgłoszeń biegaczy z Polski i zagranicy.

– Bieg Lechitów ma szczególny charakter i oprawę. Cieszymy się, że zainteresowanie nim jest tak ogromne. Jest to pewnie zasługa charakterystyki biegu, jego specyfiki, ale także, taką mam nadzieję, bardzo dobrej organizacji. Imprezę tradycyjnie rozpoczniemy biegami dziecięcymi i młodzieżowymi, a następnie na trasę wyruszą uczestnicy półmaratonu. Wśród nich, na szczególne uznanie zasługują nasi „Wierni Lechici”, czyli czterech biegaczy, którzy historyczną trasę Szlaku Piastowskiego z Lednicy do Gniezna pokonują z nami od pierwszej edycji biegu w 1978 roku – mówi Andrzej Krzyścin, dyrektor 42. Biegu Lechitów.

Organizator wrześniowego biegu zaprezentował właśnie projekt koszulek, jakie uczestnicy znajdą w pakietach startowych. Podobnie jak przed rokiem na koszulce wyróżnia się motyw graficzny trzech średniowiecznych wojów gotowych do ataku.

Bieg z historią

Bieg Lechitów jak przystało na bieg z historią, posiada charakterystyczną oprawę nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski. Na trasie spotkać można biegnących wojów w strojach z piastowskiej epoki, a wręczenie nagród najlepszym zawodnikom odbywa się w historycznej oprawie na Placu Świętego Wojciecha u podnóża Katedry.

Zwycięzcy zasiadają na królewskim tronie i otrzymują królewskie insygnia. Następnie udają się na przejażdżkę konną bryczką. Zgromadzeni na Placu Świętego Wojciecha uczestnicy Biegu Lechitów mogą podziwiać specjalny pokaz walki średniowiecznych wojów.

Bieg Lechitów

Organizowany od 1978 roku Bieg Lechitów, od 2004 roku jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez PZLA. Impreza wchodzi też w skład Korony Polskich Półmaratonów, w 2018 roku był trzecim najchętniej wybieranym biegiem w tym cyklu.

Bieg Lechitów to nie tylko bieg główny. Myśląc kompleksowo, organizatorzy przygotowali atrakcje dla całych rodzin. Słowiańska osada, wojowie, pokazy rzemiosł, biegi dla dzieci i młodzieży od 400 do 1200 metrów, a dla przedszkolaków – specjalna strefa aktywności – Staropolskie Igrce Małych Lechitów. Oczywiście  mali zawodnicy także otrzymają koszulki i medale.

Organizatorem 42. Biegu Lechitów jest Klub Sportowy „Altom” Gniezno przy wsparciu Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Sponsorem generalnym biegu jest  PKO Bank Polski a sponsorem strategicznym firma ALTOM.

mat pras.