Bydgoszcz gotowa na Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce

Dwanaście najlepszych lekkoatletycznych reprezentacji wystąpi w Drużynowych Mistrzostwach Europy, które odbędą się w drugi weekend sierpnia w Bydgoszczy. Na stadionie Zawiszy pojawią się największe lekkoatletyczne gwiazdy, a dla fanów i zawodników zaśpiewają znani wokaliści – Małgorzata Ostrowska i Igor Herbut.

– Jesteśmy już gotowi na trzydniowe święto lekkiej atletyki i nie możemy doczekać się przyjazdu ekip – mówi dyrektor DME Krzysztof Wolsztyński, jednocześnie prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W Bydgoszczy swoich reprezentantów będą miały Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Ukraina, Włochy, Czechy, Grecja, Szwecja, Finlandia i Szwajcaria.

Organizatorzy zachęcają do rejestrowania się grup w ramach klubów kibica, dzięki czemu ich członkowie będą mogli wejść na stadion bezpłatnie. – Niech fan kluby, wójtowie, burmistrzowie, trenerzy, czy nauczyciele pakują grupy do autobusów i zapraszamy do Bydgoszczy – zachęca Wolsztyński. Kluby kibica, liczące minimum dziesięć osób, można rejestrować na stronie internetowej bydgoszcz2019.pl.

Co ciekawe, na bydgoską imprezę powstał też Klub Kibiców Rodzin Lekkoatletów. – Wydzielimy specjalny sektor dla rodzin naszych gwiazd, by mogły kibicować swoim bliskim. Wiem, że sporo rodzin się wybiera, m.in. liczna rodzina Justyny Święty-Ersetic – dodaje dyrektor Mistrzostw.

Zawodnicy będą rywalizować w dwudziestu punktowanych konkurencjach zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Do wyników Drużynowych Mistrzostw Europy zaliczane są biegi na 100, 200, 400, 800, 1500, 3000 i 5000 metrów, 100 (110 w przypadku mężczyzn) i 400 metrów przez płotki, 3000 metrów z przeszkodami, sztafetach 4×100 i 4×400 metrów oraz pchnięciu kulą, rzutach dyskiem, młotem i oszczepem, skoku o tyczce, w dal i wzwyż, a także trójskoku.

– Ponadto, na koniec zmagań pierwszego dnia, kibice zobaczą rywalizację sztafet mieszanych 4×400 metrów, która nie będzie wliczała się do punktacji – dodaje Wolsztyński.

Z kolejnej wielkiej imprezy lekkoatletycznej w Bydgoszczy cieszą się władze miasta. – W tak atrakcyjnej formule jeszcze nie mieliśmy zawodów w Bydgoszczy. Środki miejskie inwestowane w lekką atletykę zawsze się zwracają, więc warto wspierać zarówno lekką atletykę, jak i sportowców. Gorąco zachęcam do przyjścia na stadion – mówi Adam Soroko, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Skład polskiej reprezentacji poznamy mniej więcej tydzień przed imprezą, ale wiadomo, że będzie to najmocniejszy obecnie skład. Dwa lata temu we francuskim Lille biało-czerwoni zajęli drugie miejsce, tuż za Niemcami. To najwyższe, jak do tej pory, miejsce Polaków w historii startów w Drużynowych Mistrzostw Europy.

Po imprezie w Bydgoszczy Europejska Federacja Lekkiej Atletyki zamierza zmniejszyć liczbę drużyn walczących w Superlidze do ośmiu. Z tego powodu do 1. Ligi spadnie pięć najsłabszych reprezentacji. To gwarantuje, że na stadionie Zawiszy rywalizacja będzie bardzo poważna.

– Wszystkim nam marzy się zwycięstwo. Wygrać u siebie, w Bydgoszczy, przed polskimi kibicami, byłoby wspaniałym przeżyciem – mówi Iga Baumgart-Witan, która podobnie jak Marcin Lewandowski i Paweł Wojciechowski pełni funkcję ambasadora imprezy.

– Jestem gotowy do walki w Mistrzostwach, tylko czekam na sygnał. Podczas tych zawodów będziemy walczyć i nie ma mowy o odpuszczaniu, ponieważ do pierwszej ligi spadnie aż pięć reprezentacji – mówi Wojciechowski, który jako pierwszy mógł dotknąć pięknych medali Drużynowych Mistrzostw Europy, bo prezentował je dziennikarzom podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Bilety już w sprzedaży

Sprzedaż biletów na imprezę już trwa, najtańszy trzydniowy karnet kosztuje 70, a najtańszy pojedynczy bilet 20 zł. Wejściówki można kupować na tej stronie oraz w blisko dwustu punktach stacjonarnych, m.in. wszystkich salonach MediaMarkt w Polsce.

– Obiecać możemy bardzo wiele atrakcyjnych pojedynków. Mamy zresztą nie tylko atrakcje sportowe, bo po ceremonii otwarcia zaprosimy wszystkich na muzyczną podróż po Europie. Będzie muzyka m.in. ze Szwecji, Hiszpanii i Włoch, a głównymi muzycznymi gwiazdami otwarcia będą wielka fanka  lekkoatletyki Małgorzata Ostrowska i Igor Herbut – dodaje Wolsztyński. I zachęca kibiców do skorzystania w trakcie mistrzostw z komunikacji publicznej, ponieważ nie będzie możliwości pozostawienia samochodu na parkingu przy stadionie Zawiszy.

Uroczysta ceremonia otwarcia zaplanowana jest na bydgoskim Starym Rynku 8 czerwca o godz. 20, dzień przed rozpoczęciem imprezy. Z kolei w dniach 6-7 sierpnia na Starym Rynku stanie specjalane miasteczko lekkoatletyczne.

Zawodnicy do rywalizacji w ramach Drużynowych Mistrzostw Europy przystąpią w piątek, 9 sierpnia, o godz. 18.30. Dzień później zawody zaczną się o godz. 16, a w niedzielę – o 15.

mat. pras