Dzisiaj rozpoczyna się VII Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

W czwartek punktualnie o godzinie 17:30 rozpocznie się ceremonia otwarcia VII Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich w Lądku-Zdroju. Siedem tras długości od 10 do 240 kilometrów, trzy dni zmagań, trzy tysiące uczestników, spotkania ze znanymi sportowcami, koncert, Expo z udziałem 60 wystawców i tysiące kibiców, to wszystko czeka na nas podczas najbliższego weekendu.

Szykuje się rekord frekwencji

Sportowa rywalizacja rozpocznie się 30 minut po ceremonii otwarcia kiedy to na trasę wyruszą uczestnicy dwóch najdłuższych dystansów: Super Trail (130 km) oraz Biegu 7 Szczytów liczącego 240 km.

W tym roku frekwencja festiwalu przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Łącznie z biegami dla dzieci w zmaganiach przewidywany jest udział ponad 3 tysiące osób, a co najmniej drugie tyle spodziewanych jest kibiców.

Jeśli tylko pogoda dopisze i wszyscy zapisani stawią się na starcie, DFGB kolejny raz odnotowuje spory wzrost frekwencji, co w przypadku dużych imprez i dużej konkurencji w środowisku organizatorów biegów górskich jest sporym osiągnięciem.  Największym powodzeniem cieszą się dystanse Złotego Półmaratonu i Maratonu gdzie pobiegnie odpowiednio ponad 700 i 450 osób.

Bieganie to również rozmowy

Niezwykle ciekawie zapowiadają się spotkania z festiwalowymi gośćmi. Tegoroczna lista gości będzie naprawdę imponująca: W sobotnie popołudnie spotkania rozpoczną się od prezentacji promującej działalność Polskiej Misji Medycznej na świecie. Odbędzie się rozmowa z Ewą Piekarską – Prezesem Stowarzyszenia PMM. Następnie na scenie pojawi się znakomity polski lekkatleta – Marek Plawgo.

Poza tym odbędzie się spotkanie z zawodnikami Salomon Suunto Team: Natalią Tomasiak i Piotrem Hercogiem, a godzinę po nich lądecka publiczność będzie miała okazję posłuchać dwóch świetnych polskich himalaistów: Krzysztofa Wielickiego i Piotra Pustelnika. Ostatnim gościem, który wystąpi na Muszli Koncertowej będzie Naval Polska, ultramratończyk, były żołnierz jednostki specjalnej GROM. Blok spotkań będzie prowadził Marek Dudziński, redaktor naczelny Runner’s World Polska.

Tegoroczną Ambasadorką Salomon DFBG została Beata Sadowska. Dziennkarka, prezenterka telewizyjna i radiowa będzie honorowym starterem dystansów Złotego Półmaratonu oraz Złotego Maratonu. Oprócz tego w piątek, 19 lipca odbędzie się spotkanie z ambasadorką w strefie Expo na stoisku Salomona o godzinie 16: 00. Sobota zakończy się koncertem zespołu Sanp Call, który rozpocznie się o godzinie 21:00.

Niedziela dla dzieci w potrzebie

Niedziela to czas dla dzieciaków, które będą startowały w zawodach „My First Trail” w Parku Zdrojowym. Przewodnim tematem niedzieli jest jednak pomoc dla Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach. Tradycją jest, że w niedzielne przedpołudnie uczestnicy DFBG w ramach 10-kilometrowego Trojak Trail, biegają dla Piszkowic. Co to oznacza? Trojak Trail to bieg charytatywny, z którego całkowity dochód przeznaczony jest dla Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach.

Podopiecznymi  zakładu są dzieci niepełnosprawne z głębokim i umiarkowanym upośledzeniem intelektualnym i fizycznym. W placówce przebywa obecnie 48 dzieci, większość z nich jest stale leżąca, bez kontaktu z otoczeniem i wymagająca całodobowej opieki.

Ta piękna tradycja pomocy dzieciakom z Piszkowic zrodziła się we współpracy z Panią Henryką Szczepanowską, która jest bezgranicznie poświęcona pracy z podopiecznymi placówki.

Bieg Trojak Trail, oprócz charakteru charytatywnego, ma również trochę tego górskiego i jest przeznaczony dla każdego amatora. W tym biegu nie czas jest najważniejszy, a pomoc potrzebującym dzieciom, dlatego limit trasy wynosi aż 3 godziny. Zapisy w biurze zawodów trwają do ostatniej chwili – start biegu o godzinie 10:00.

Licytacja na wózek dla Adasia

Dochód z biegu Trojak Trail uzupełni kwota, jaką uda się zebrać w ramach „Licytacja dla Piszkowic”. Jej start zaplanowano na godzinę 13:00. Podczas licytacji gromadzone będą środki na specjalistyczny wózek wielofunkcyjny dla 11-letniego Adasia podopiecznego ZLO w Piszkowicach.

W ubiegłym roku, wspólnymi siłami biegaczom i gościom festiwalu udało się zebrać kwotę  713,64 zł.  Na tegorocznej licytacji znajdą się m.in. koszulka z autografem polskiej kolarki torowej i szosowej, trzykrotnej torowej mistrzyni świata Katarzyny Pawłowskiej, zestaw książek z autografem i piórem od Olgi Tokarczuk, książka z dedykacją, pocztówka z K2 oraz zdjęcie ze szczytu od członków Narodowej Wyprawy K2 i Polskiego Związku Alpinizmu a także zestaw biegacza z dedykacją od Piotra Hercoga.

W strefie EXPO znajdzie się ponadto specjalne stoisko z „licytacją stolikową” ubrań i sprzętu sportowego podarowanego na tę okazję przez biegaczy, m.in. przez samego Dyrektora Zawodów – Piotra Hercoga.

Ostatnim akcentem Festiwalu będzie dekoracja, która rozpocznie się o godzinie 14:00. Dekorowanych będzie niespełna 300 osób – klasyfikacje generalne i wiekowe kobiet i mężczyzn.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwa ponad 120-osobowa ekipa wolontariuszy i organizatorów na czele z niezmordowaną Załogą Górską – zgranym zespół wolontariuszy, od lat współorganizujących wiele wydarzeć sportowych i kulturalnych w Kotlinie Kłodzkiej, który swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.

Tekst Przemysław Ząbecki

Foto: Łukasz Buszka