PKO Poznań Maraton wciąż z brązową odznaką IAAF

Organizatorzy PKO Poznań Maratonu poinformowali, że bieg ponownie otrzymał prestiżowe odznaczenie IAAF Road Race Bronze Label przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, które od 1912 roku zrzesza związki lekkiej atletyki z całego świata.

IAAF każdego roku odznacza biegi certyfikatami: Gold, Silver oraz Bronze Label. Od 2020 roku pojawi się nowy kolor odznaki – Platinum. Przyznawane są one na podstawie wymagających kryteriów, a ich otrzymanie jest potwierdzeniem wysokich standardów organizacyjnych.

Jedno z takich odznaczeń – otrzymał PKO Poznań Maraton za spełnienie wyśrubowanych wymogów, jakie w minionym roku przed organizatorem poznańskiego maratonu postawiła międzynarodowa federacja.

Oznacza to, że jubileuszowa, 20. edycja biegu, który ruszy 20 października ponownie odbędzie w randze IAAF Road Race Bronze Label. Po raz pierwszy organizatorzy maratonu w stolicy Wielkopolski brązową odznakę otrzymali w ubiegłym roku.

Jak informuje Biuro Prasowe imprezy, z puli 6 tysięcy pakietów na 20. PKO Poznań Maraton rozeszło się już ponad 4,4 tysiąca miejsc. Zapisy trwają na tej stronie, a do 13 września opłata startowa wynosi 160 złotych.

Wyśrubowane kryteria IAAF

Wśród wymogów IAAF znalazły się kryteria zarówno natury organizacyjnej, jak i sportowej. W gronie zawodników tzw. elity musieli pojawić się reprezentanci przynajmniej z czterech krajów, legitymujących się wysokimi wynikami sportowymi. W przypadku mężczyzn minimalny czas wynosił 2:13:45, a w przypadku kobiet 2:36:30.

Zarówno „czołówka” kobiet jak i mężczyzn musiała  być prowadzona samochodem odmierzającym czas biegu. Podczas biegu zawodnikom elity nie mogli towarzyszyć na trasie jadący na rowerach menadżerowie czy trenerzy. Ponadto należało zorganizować dla nich specjalną odprawę, pokazać na żywo trasę tzn. objechać ją razem z nimi, jak również zagwarantować przed samym biegiem miejsce do spokojnej rozgrzewki.

Cały katalog wymogów dotyczył również organizacji trasy, sposobu jej oznaczenia a także transmisji video z zawodów i zapewnienia badań antydopingowych dla co najmniej 4 losowo wybranych zawodników.

Dotychczas za rok 2018 IAAF przyznał 114 certyfikaty, w tym 32 Bronze, 26 Sliver, a 56 Gold Label. Na liście znalazły się również polskie biegi, trzy z certyfikatami Bronze – PKO Poznań Maraton, Gdynia Półmaraton, PZU Cracovia Maraton i dwa z certyfikatem Silver – ORLEN Warsaw Marathon oraz PZU Półmaraton Warszawski.

Aktualizowany na bieżąco wykaz biegów objętych certyfikatami IAAF za rok 2018 znajduje się TUTAJ.

mat pras.

fot. Adam Ciereszko