Trwa nabór do III edycji stypendialnego programu „Wybiegaj w Przyszłość”

Organizatorzy programu „Wybiegaj w Przyszłość” wspierającego sportowców z kategorii wiekowych U16, U18 i U20 poszukują utalentowanych młodych lekkoatletów znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Dziesiątce z nich gotowi są zaoferować stypendium, wsparcie edukacyjne oraz sprzęt sportowy. Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest Fundacja Zdrowy Ruch.

Program adresowany jest do osób urodzonych w latach 2005 – 2010 (w 2024 roku rywalizujących w kategoriach U16, U18 i U20), które osiągają wybitne wyniki w indywidualnych konkurencjach biegowych we współzawodnictwie regionalnym, krajowym lub międzynarodowym. Aby wziąć udział w rekrutacji należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.fundacjazdrowyruch.pl. Nabór trwa do 30 listopada.

– Już po raz trzeci wesprzemy najlepszych i najbardziej potrzebujących biegaczy. Kontynuujemy bardzo ważny projekt dla młodzieży dający im możliwość rozwoju oraz dodający skrzydeł i wiary we własne możliwości. Do wsparcia podchodzimy holistycznie, pomagamy w wydatkowaniu stypendium, wskazujemy obszary w które warto zainwestować, ale także słuchamy potrzeb zawodników – informuje Adriana Smokowska, Członek Zarządu Fundacji Zdrowy Ruch.

Jakie wsparcie dla stypendystów?

Organizatorzy programu „Wybiegaj w Przyszłość” zaoferują wybranym sportowcom stypendium w wysokości 600 – 1000 zł miesięcznie (U16 – 600 zł/ miesięcznie; U18 – 800 zł/ miesięcznie; U20 – 1000 zł/ miesięcznie). Zostanie przyznane na okres  10 miesięcy od stycznia do października. Poza tym każdy stypendysta otrzyma specjalny pakiet treningowy, a także przywilej udziału w organizowanej przez Fundację Zdrowy Ruch, imprezie biegowej 1 MILA.

Ważne będzie również wsparcie merytoryczne, które pozwoli pobudzić świadomość i  umiejętności budowania swojej kariery. Stypendyści uczestniczyć będą w szkoleniu z psychologii sportu, które zakończone będzie otrzymaniem certyfikatu.

Pomoc dla młodych sportowców możliwa jest dzięki zaangażaniu partnerów, którymi są Bank Pekao S.A, Pro Vento Energia i Salomon.

Działają dwutorowo

– W tym roku wsparciem obejmiemy minimum dziesięcioro biegaczy w trzech kategoriach wiekowych. W każdym roku z poszczególnej kategorii odchodzi ponad 50 % zawodników posiadających licencję Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Pragniemy, aby nasze działania sprawiły, by młodzież widziała sens pozostania w sporcie i kontynuowania kariery – mówi Paulina Kalinowska, koordynator programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Kalinowska podkreśla, że wsparcie ma charakter nie tylko finansowy, ale również merytoryczny, a w ramach programu odbywają się darmowe warsztaty z zakresu między innymi dietetyki, psychologii, przedsiębiorczości, budowania osobistej marki.

– Chcemy pokazać jak dużo przydatnych kompetencji można zdobyć, uprawiając sport – to cenny bagaż, z którego można korzystać przez całe życie. Pragniemy, by młodzi nie myśleli o swojej karierze jak o czymś, co dzieje się tylko „tu i teraz”, ale by byli świadomi jak bardzo pracują na swoją przyszłość – dodaje.

fot. Andrzej Olszanowski

Dbają o relacje

W ramach programu „Wybiegaj w Przyszłość” młodzież spotyka się podczas mityngów 1 MILA, które organizatorzy określają jako lekkie i atletyczne.

–  Dwa razy w roku organizujemy naszym stypendystom weekend pełen atrakcji, połączony z ich startem w 1 MILI. Dzięki temu mają czas na integrację, poznanie się, wymianę doświadczeń. To także doskonały moment, by poznała ich duża grupa darczyńców programu „Wybiegaj w Przyszłość”, którymi są uczestnicy mityngu. To wartościowy czas także dla nas, mamy szansę porozmawiać i poznać osoby, które wybraliśmy podczas rekrutacji. Te chwile są bardzo cenne i to istotny element programu – podsumowuje Tomasz Smokowski, Członek Rady Stypendialnej programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch

fot. w nagłówku Sportografia.pl