Ruszyły zapisy na II Mistrzostwa Polski OCR

W dniach 7-8 września w Osadzie Młynarza w Radotkach k. Płocka odbędzie się druga edycja Mistrzostw Polski w Biegach Przeszkodowych. Gospodarzem imprezy będzie Adrenaline Rush, a organizatorem Stowarzyszenia OCR Polska. 

– Adrenalina, rywalizacja, pokonywanie własnych słabości, ale też dobra zabawa i współpraca – tak w skrócie można określić tę edycję. Na przestrzeni ostatnich lat widzimy jak zainteresowanie biegami przeszkodowymi rośnie i zyskuje na popularności. Z roku na rok przybywa zawodników i drużyn, a sama dyscyplina staje się coraz bardziej profesjonalna – czytamy w komunikacie prasowym, który trafił do naszej redakcji.

Dolina Skrwy i topowe przeszkody

Terenem rywalizacji podczas II Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych będzie malownicza dolina rzeki Skrwy. Trasa przebiegać będzie przez tereny leśne oraz polany, które otaczać będą miasteczko zawodów ulokowane w Osadzie Młynarza w Radotkach. Właśnie poszczególne polany będą przestrzenią, w której biegi partnerskie OCR Polska będą mogły zaprezentować ich najbardziej spektakularne przeszkody.

Już wiadomo, że na trasie mistrzostw pojawią się konstrukcje od Adrenaline Rush OCR, Armagedon Active, Barbarian Race, Biegun OCR, Destroyer Race, Runaway, Runmageddon, Vikings Run, Extreme Construction, NASC i Raptoring. – Prowadzimy rozmowy z OSPRO.pl, Pod Trzepakiem, Mud Max, Hero Run, Rambo Race i Ninja Race – informuje Biuro Prasowe OCR Polska.

Jaki jest program mistrzostw?

W pierwszym dniu Mistrzostw Polski OCR odbędzie się bieg na dystansie 5km z 40 przeszkodami oraz zmagania trzyosobowych sztafet na dystansie 8 km z 60 przeszkodami. Trasa zostanie podzielona na etap biegowy, siłowy, techniczny oraz odcinek specjalny – pokonywany wspólnie przez całą drużynę.

W niedzielę zawodnicy rywalizować będą na dystansie 12 km z 60 przeszkodami. Poza tym w programie imprezy są biegi dla dzieci. Przez cały weekend odbywać się będą biegi otwarte – w sobotę na dystansie 5km i w niedzielę na dystansie 12km.

– Podczas drugiej edycji spodziewamy się około 800 zawodników z Polski i kilku reprezentantów Europy. Dodatkowo, w każdym dniu mistrzostw zorganizowany zostanie bieg Open, w którym będzie mógł wystartować każdy chętny oraz bieg Kids w podziale na kategorie wiekowe dzieci. Liczymy, że w falach Open pojawi się kolejnych 500 uczestników – zapowiadają organizatorzy.

We wrześniowej imprezie w Radotkach prawdopodobnie weźmie udział Thibault Debusschere – Mistrz Europy na dystansie standardowym z 2018 roku i uczestnik zeszłorocznych Mistrzostwach Polski.

Kto wystartuje w mistrzostwach?

W kategoriach mistrzowskich Elite w dwóch głównych biegach (5 km i 12 km), wystartują zawodnicy, którzy uzyskają kwalifikację, czyli po ostatnim biegu ligowym przed MP znajdą się wśród 60 pierwszych mężczyzn i 30 pierwszych kobiet w rankingu Liga OCR prowadzonym przez Stowarzyszenie OCR Polska. Poza tym przepustkę na mistrzostwa uzyska 3 pierwszych mężczyzn z fali Elite i 3 pierwsze kobiety z fali Elite z zawodów biegów partnerskich.

Powyższe zasady nie dotyczą kategorii wiekowych, do których zgłosić można się bez kwalifikacji. Jednak już podczas zawodów w tej klasyfikacji obowiązywać będą takie same prawa i zasady jak w Elite.

Te zasady to m.in. system opaskowy i wymóg pokonania przeszkody samodzielnie. Ilość prób jest nieograniczona, ale w przypadku braku możliwości pokonania konstrukcji zawodnik traci opaskę, co eliminuje go z walki o podium.

Uczestnicy bez opaski dalej mogą kontynuować udział w zawodach, ale niezależnie od uzyskanego wyniku zostaną sklasyfikowani poza zawodnikami, którzy doniosą do mety opaski.

Zupełnie inne zasady obowiązywać będą w biegach Open oraz Kids. Pomoc na przeszkodach będzie dozwolona, a za niepokonanie konstrukcji przewidziane są zadania karne. Serie Open rozgrywane na każdym z dwóch dystansów będą dedykowane poszczególnym biegom partnerskim.

Mistrzowie Polski tylko w falach Elite

Wrześniowa impreza w Radotkach wyłoni Mistrzów Polski w Biegach Przeszkodowych oraz najlepszych biegaczy w kategoriach wiekowych, jednak co ważne, bez prawa mianowania tych zawodników Mistrzami Polski.

Podczas II Mistrzostw Polski poznamy również zwycięzców Ligi OCR. Niedzielny bieg na dystansie 12 km traktowany będzie jako ostatni, finałowy bieg ligowy. Zawodnicy, którzy wystartują w tym biegu w fali Elite i w fali kategorii wiekowej otrzymają punkty zaliczane do klasyfikacji Ligi zarówno w kategorii indywidualnej jak i drużynowej.

W ubiegłym roku Mistrzostwa Polski OCR odbyły się w Gdyni. W imprezie wzięło udział 500 zawodników serii Elite i kategorii wiekowych na dwóch dystansach oraz 300 w fali Open.

Zapisy na biegi prowadzone są na tej stronie. 

mat pras.