Trwają zapisy na 57. Bieg Westerplatte. To najstarszy bieg uliczny w Polsce

Bieg Westerplatte dla wielu uczestników zawsze był symbolem pamięci, historii, drogi od wojny do wolności. 14 września uczestnicy będą mogli napisać swoją własną historię na trasie 57. edycji najstarszego biegu ulicznego w Polsce ze startem w miejscu, gdzie wybuchła II Wojna Światowa i metą, skąd przyszła wolność, czyli przy Stoczni Gdańskiej i Europejskim Centrum Solidarności.

Trasa 10‑kilometrowego biegu posiada atest PZLA. Start tradycyjnie będzie zlokalizowany na Westerplatte, nieopodal pomnika upamiętniającego polskich Obrońców Wybrzeża Września 1939 roku. Po drodze do mety biegacze pokonają m.in. kładkę nad Motławą.

Sama meta znajdzie się na terenie Stoczni Gdańskiej, przy Europejskim Centrum Solidarności.  Na każdego, kto ukończy zawody, będzie czekał pamiątkowy, odlewany medal z miejscem na wygrawerowanie osiągniętego wyniku.

W uzyskaniu dobrych rezultatów na trasie biegaczy wspierać będą pacemakerzy, którzy poprowadzą na czasy od 70 do 40 minut.

Bieg Westerplatte to jeden z najstarszych biegów na tym dystansie. Historia biegu, którego pomysłodawcą był wieloletni dziennikarz Radia Gdańsk Jerzy Gebert, sięga 1963 roku. Do lat 70-tych bieg miał formułę sztafety ulicznej, którą z czasem skrócono do biegu na 10 kilometrów.

W ubiegłorocznej edycji Biegu Westerplatte wystartowało blisko 3500 osób. Zwyciężył Sebastian Wąsicki z czasem 32 minuty i 24 sekundy. Wśród pań najszybsza była Andżelika Dzięgiel z wynikiem 35:06.

57. Bieg Westerplatte jest wydarzeniem, w którym obowiązuje limit 3900 miejsc startowych. Koszt rejestracji przez cały czas trwania zapisów wynosi 30 złotych.  Formularz rejestracyjny znajduje się na tej stronie. 

red