Artur Kujawiński pobiegnie przez Szkocję. Do pokonania prawie 350 kilometrów

Już w najbliższą sobotę, 17 sierpnia o godzinie 6 rano brytyjskiego czasu, poznaniak Artur Kujawiński zmierzy się z kolejnym epickim wyzwaniem. W ramach ultra biegu Race Across Scotland przebiegnie przez Szkocję od zachodniego wybrzeża do jej wschodniego wybrzeża.

Bieg przeprowadzony jest pierwszą oficjalną brytyjską trasą nazwaną Southern Upland Way o długości 215 mil, czyli około 350 kilometrów z przewyższeniem bliskim wysokości góry Mount Everest (ponad 8000 metrów).

Rekordzistą trasy jest Amerykanin Trevor Cichosz, który w ubiegłym roku pokonał ją w 65 godzin i 25 minut.  Najszybszą kobietą w dotychczasowej historii biegu była Brytyjka Lesley Lynn z ubiegłorocznym wynikiem 83 godziny i 58 minut.

350 km w 100 godzin

Zawodnicy na przebiegnięcie całej trasy będą mieć 100 godzin, po drodze zaliczą 11 punktów kontrolnych.  Tylko w trzech miejscach będą mogli dokonać tzw. przepaku.


Zasady biegu określa tzw. formuła non-stop, czyli zawodnicy sami na trasie decydują, kiedy i jak długo odpoczywają (w przeciwieństwie do biegów etapowych). Organizatorzy wychodzą z założenia, że zawodnicy mają być samowystarczalni a punkty kontrolne są jedynie drobnym wsparciem.

Uczestnicy muszą biec z obowiązkowym wyposażeniem takim jak wiatrówka, zapas racji żywieniowych i wody, folia termiczna czy dodatkowa bluza.

Klimat Szkocji charakteryzuje się częstymi opadami i wietrzną pogodą, to właśnie te czynniki oraz podmokły w wielu miejscach teren, przyczyniły się w zeszłorocznej edycji do rezygnacji wielu uczestników z dalszego biegu.

Trzymamy kciuki za Kujawińskiego

Artur Kujawiński będzie jedynym Polakiem wśród 77 innych zawodników uczestniczących w tym wyzwaniu. W 2017 ukończył Ultra Great Britain 200 mil, przebiegając Anglię również od zachodniego do wschodniego wybrzeża co nie udało się blisko połowie uczestników.

Organizator dopuszcza pomoc z zewnątrz tzw. support jednak i tym razem przez kolejny kraj Artur Kujawiński przemierzać będzie samodzielnie, co jeszcze bardziej zwiększa poziom trudności.

Do tej pory poznaniak przebiegł blisko 115 maratonów i biegów ultra w tym jako jeden z sześciu Polaków w historii skompletował uznawany za najtrudniejszy w Europie Spartathlon i uznawany za najtrudniejszy na Świecie – Badwater.

Jak sam zapowiada jest to dalsze zbieranie doświadczenia do jeszcze większych wyzwań, które nadal są przed nim.

Start zawodów 17 sierpnia o godzinie 6:00, link do śledzenia zawodników.

mat pras.